Województwa zachodnie mniej dynamiczne w latach 1999-2004

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 04-07-2006, 13:15

W latach 1999-2004 województwa zachodnie rozwijały się słabiej od województw "ściany wschodniej" - wynika z zaprezentowanego we wtorek raportu "Sukces rozwojowy polskich województw" Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR).

W latach 1999-2004 województwa zachodnie rozwijały się słabiej od województw "ściany wschodniej" - wynika z zaprezentowanego we wtorek raportu "Sukces rozwojowy polskich województw" Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR).

Niekwestionowanym liderem w dynamice rozwoju społeczno-gospodarczego pozostaje mazowieckie. Jednak - jak wynika z raportu - to nie miasto stołeczne Warszawa, ale podregiony warszawski, radomski i ostrołęcko-siedlecki były "lokomotywami rozwoju" województwa w badanym okresie.

Autorzy opracowania przypominają, że nie odnosi się ono do wyjściowego poziomu rozwoju i zasobności województw w 1999 r.

Województwa zachodnie (zachodniopomorskie, lubuskie, dolnośląskie, opolskie), które przed 1999 r. otrzymały "zastrzyk" pomocy przedakcesyjnej z UE, startowały z wyższego poziomu - wyjaśnia jeden z autorów raportu Maciej Tarkowski.

Podkreśla przy tym, że wyższa dynamika rozwoju woj. wschodnich (warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie, podkarpackie) w badanym okresie, nie oznacza wcale, że są one dziś bogatsze niż woj. zachodnie.

Raport daje obraz Polski "przedakcesyjnej", który zmieni się w następnych latach pod wpływem unijnej pomocy z funduszy strukturalnych - podkreśla marszałek Małopolski Janusz Sepioł.

Nie może też być podstawą do planowania wykorzystania funduszy unijnych, bo nie uwzględnia poziomu wyjściowego zasobności, a tym samym bezwzględnego stopnia rozwoju województw - dodaje marszałek woj. lubelskiego Edward Wojtas.

Jak wyjaśnił Tomasz Kalinowski, współautor raportu, przeprowadzone badanie opiera się na pięciu grupach wskaźników: gospodarczy (np. dynamika PKB), dotyczący infrastruktury technicznej (np. transportowej, komunalnej), kapitału ludzkiego (np. poziom wiedzy, stan zdrowia), opisujący warunki życia (np. zamożność gospodarstw domowych) i ostatni - sposób funkcjonowania samorządów.

Raport wykonano na zlecenie Banku Gospodarstwa Krajowego. Opracowanie IBnGR zostało dofinansowane przez resort rozwoju regionalnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Województwa zachodnie mniej dynamiczne w latach 1999-2004