Województwo małopolskie zamówi w tym roku sześć szynobusów

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-01-2006, 14:50

Województwo małopolskie zamówi w tym roku sześć nowych autobusów szynowych o wartości około 50 mln zł. Pojazdy zwiększą komfort podróżowania i zmniejszą straty w regionalnych przewozach kolejowych w Małopolsce.

Województwo małopolskie zamówi w tym roku sześć nowych autobusów szynowych o wartości około 50 mln zł. Pojazdy zwiększą komfort podróżowania i zmniejszą straty w regionalnych przewozach kolejowych w Małopolsce.

Jak poinformował we wtorek marszałek województwa małopolskiego Janusz Sepioł, zdecydowano o zakupie czterech autobusów z napędem elektrycznym oraz dwóch z napędem spalinowym. Pierwsze zostaną skierowane na linie łączące Kraków z okolicznymi miasteczkami: Krzeszowicami, Trzebinią, Słomnikami i Miechowem, a drugie - na planowane kolejowe połączenie z lotniskiem w podkrakowskich Balicach.

"W tym roku w budżecie województwa zaplanowaliśmy 10 mln zł na zakup taboru. To zbyt mała kwota na zrealizowanie zamierzeń, dlatego zdecydowaliśmy zakup sześciu pojazdów sfinansować leasingiem operacyjnym ze spłatami rozłożonymi na 10 lat. Ta wersja finansowania jest nieznacznie droższa od kredytu, ale nie obciąża budżetu" - wyjaśnił marszałek Sepioł.

Dostawca pojazdów zostanie wybrany w postępowaniu przetargowym, którego ogłoszenie przewiduje się w lutym. Pierwsze szynobusy powinny trafić na swoje trasy na przełomie września i października.

Jak tłumaczą władze województwa, zastosowanie na nierentownych trasach autobusów szynowych daje szereg korzyści, z których najważniejsze to niższe koszty eksploatacji, poprawa komfortu podróżowania i jakości oferty przewozowej.

Na trasach w Małopolsce szynobusy znane są od trzech lat - obecnie cztery takie pojazdy wożą pasażerów na trasach: Krzeszowice-Kraków-Wieliczka, Kraków-Skawina, Sucha Beskidzka-Żywiec oraz Chabówka-Nowy Sącz.

Dyrektor PKP Małopolskiego Zakładu Przewozów Regionalnych Ryszard Rębilas ocenia, że pozyskanie nowych pojazdów pozwoli zwiększyć przychody i obniżyć koszty spółki już w tym roku. "Tam, gdzie te pojazdy już kursują obserwujemy wzrost zainteresowania przewozami kolejowymi, tylko w zeszłym roku przewieźliśmy o 40 tys. pasażerów więcej" - poinformował.

Według niego, docelowo po torach w województwie małopolskim powinno kursować około 20 autobusów szynowych.

W latach 2007-2013 województwo zamierza także poważnie zaangażować się w przewozy pasażerskie pomiędzy największymi miastami regionu. Planowane są zakupy większych pociągów m.in. na linię Kraków-Tarnów, które współfinansowane będą ze środków unijnych.

Województwo małopolskie corocznie przeznacza ze swojego budżetu po około 27 mln zł na dofinansowanie regionalnych przewozów kolejowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane