Czytasz dzięki

Wojna handlowa zmniejszyła wartość amerykańskich spółek o 1,7 bln USD

Bloomberg
opublikowano: 28-05-2020, 18:58

Wojna handlowa USA z Chinami zmniejszyła kapitalizację amerykańskich spółek giełdowych o 1,7 bln USD i zredukuje tempo ich inwestycji o prawie 2 proc. do końca obecnego roku, głosi raport opublikowany przez Fed w Nowym Jorku.

Wyższe cła osłabiły ekspansję inwestycji o 0,3 pkt. procentowego do końca 2019 roku i odejmą kolejne 1,6 pkt. procentowego w tym roku, ustalili ekonomiści Mary Amiti, wiceszefowa Fed w Nowym Jorku i Sang Hoon Kong oraz David Weinstein z Uniwersytetu Columbia.

Autorzy raportu wskazują, że amerykańskie firmy poniosły niemal cały koszt wyższych ceł importowych w USA. Te, które eksportują do Chin, także stały się mniej dochodowe z powodu ceł wprowadzonych w Chinach. To sprzeczne z twierdzeniami prezydenta Donalda Trumpa, według którego to Chiny zapłaciły za wprowadzone przez jego administrację cła.

Wojna handlowa prawdopodobnie przyczyniła się do spowolnienia wzrostu gospodarki Chin. To obniżyło zwrot z inwestycji amerykańskich spółek w tym kraju, głosi raport. 

- Dyskusje o wojnie handlowej często koncentrują się tylko na amerykańskim eksporcie do Chin i imporcie z tego kraju, nie zauważając dużo większej ekspozycji amerykańskich firm wynikającej z posiadania przez nie spółek zależnych w Chinach – wskazują ekonomiści.

Z ich szacunków wynika, że ok. 46 proc. amerykańskich firm ma ekspozycję na Chiny przez import, eksport lub sprzedaż poprzez spółki zależne. Średnio 2,3 proc. ich przychodów pochodzi z Chin.

Prezydent Donald Trump rozpoczął nakładanie ceł na import z Chin w 2018 roku zarzucając im wykorzystywanie nieuczciwej przewagi nad USA. Choć w styczniu 2020 roku doszło do zawarcia częściowej umowy handlowej, to wciąż w USA obowiązują cła na import z Chin wartości setek miliardów dolarów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bloomberg

Polecane