Wojna zeszła na dalszy plan

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 10-07-2018, 22:00

Na wtorkowej sesji na rynku walutowym doszło do oczekiwanego odbicia w notowaniach dolara.

Na wtorkowej sesji na rynku walutowym doszło do oczekiwanego odbicia w notowaniach dolara. To reakcja na chwilowe osłabienie napięć handlowych na linii Stany Zjednoczone — Chiny. Mocniejszy dolar zahamował natomiast odreagowanie walut rynków wschodzących, w tym złotego. W ciągu kilku sesji złoty zyskał prawie 10 groszy wobec euro (kurs EUR/PLN spadł z 4,41 do 4,31 zł), tradycyjnie już, bez wsparcia ze strony wydarzeń czy danych lokalnych. Ostatnie miesiące mijają pod znakiem wyraźnego uzależnieniawartości złotego od globalnych nastrojów.

Innym z ciekawych wydarzeń ostatnich dni była podwyższona zmienność w notowaniach funta po tym, jak rząd premier Theresy May opuściło dwóch ministrów, zaangażowanych w procedurę brexitu. Inwestorzy zakładają jednak, iż pomimo spadku poparcia premier utrzyma swoje stanowisko. Kwestie wojen handlowych będą najpewniej pozostawać w tle, a decydującym czynnikiem w krótkim terminie ponownie staną się perspektywy polityki monetarnej. Przypomnijmy, że po słabych danych z amerykańskiego rynku pracy widać było nerwową reakcję na dolarze. W tym tygodniu w kalendarzu mamy jeszcze wystąpienia przedstawicieli Europejskiego Banku Centalnego. Potencjalnie jastrzębi ton wypowiedzi bankierów może wspierać euro, pomimo oficjalnych deklaracji o braku podwyżek do lata 2019 r. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu