„Najlepsza wójt XX-lecia” nie będzie aresztowana

AR
opublikowano: 12-07-2019, 16:56

Sąd nie przychylił się do wniosku prokuratura o areszt dla Jolanty Marii B-W, często nagradzanej za działalność samorządową wójt Lesznowoli - informuje Urząd Miasta Lesznowola.

W tym tygodniu Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) poinformowało, że doszło do zatrzymania Jolanty Marii B-W, wójt Lesznowoli. Urzędniczka, która od 20 lat zarządza podwarszawską gminą, została doprowadzona do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, gdzie usłyszała zarzuty. 

- W związku z ostatnimi doniesieniami prasowymi informuję, iż Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa postanowił nie uwzględnić wniosku prokuratora o zastosowanie wobec Marii Jolanty B-W środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Ponadto, sąd nie zastosował wobec wójt gminy Lesznowola żadnych innych środków zapobiegawczych - informuje Agnieszka Adamus, kierownik referatu promocji w urzędzie gminy Lesznowola. 

Wcześniej rada miasta wydała oświadczenie o sprzeciwie wobec trybu zatrzymania wójt przez CBA. Zdaniem śledczych, zgromadzony w wyniku kontroli materiał wskazuje na możliwe nieprawidłowości, których dopuściła się wójt i które mogły narazić gminę na utratę 4 mln zł - jest, m.in., podejrzana o nieuzasadnione wypłacanie odsetek od zerwanej umowy dzierżawy i umarzanie należności podatkowych. 

„Podjęcie niezasadnej decyzji o odstąpieniu od jednej z umów skutkowało wypłaceniem odsetek w wysokości ok. 1,3 mln zł i tym samym wyrządzeniem szkody na majątku gminy” - informowało CBA. 

Śledczy mieli też ustalić, że wójt mogła przekroczyć uprawnienia jako organ podatkowy w latach 2012-2015. Miało wówczas dojść do niezasadnego umarzania należności podatkowych powiązanym ze sobą spółkom. Spółki te - informuje CBA - osiągnęły dzięki temu korzyść majątkową w wysokości ok. 2,6 mln zł.

a2bc4ae2-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Samorządu
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE
Puls Samorządu
autor: Aleksandra Rogala
Wysyłany raz w tygodniu
Aleksandra Rogala
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy