Wojtala: Komornicy zajęli w służbie zdrowia ponad 2 mld zł

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-02-2005, 12:29

Ponad 2 mld zł wynosiły na koniec 2004 r. długi w służbie zdrowia zajęte przez komorników. Najgorsza sytuacja jest w woj. dolnośląskim, gdzie kwota ta wyniosła 654 mln zł - poinformowała w czwartek w Sejmie wiceminister zdrowia Wacława Wojtala.

Ponad 2 mld zł wynosiły na koniec 2004 r. długi w służbie zdrowia zajęte przez komorników. Najgorsza sytuacja jest w woj. dolnośląskim, gdzie kwota ta wyniosła 654 mln zł - poinformowała w czwartek w Sejmie wiceminister zdrowia Wacława Wojtala.

Odniosła się w ten sposób do pytania Andrzeja Leppera (Samoobrona), który chciał wiedzieć, ile "komornicy zarabiają na ściąganiu długów służby zdrowia", jak to się kształtuje w poszczególnych województwach, rewirach komorniczych oraz ile dokładnie zarobił na szpitalnych długach każdy komornik.

Wojtala powiedziała, że szpitalne długi systematycznie rosną. "W 2002 r. nie przekraczały one jeszcze 300 mln zł, w 2003 r. były już trzy razy wyższe, a na koniec 2004 r. wynosiły 2 mld 100 mln zł. Z tej kwoty 708 mln zł przekazano już wierzycielom" - wyliczała. Zastrzegła, że brak jest dokładnych informacji na temat liczby komorników, zajmujących się egzekucją szpitalnych długów, nie ma też danych o ich zarobkach, można je tylko szacować.

Minister przypomniała, że rząd przygotował projekt nowelizacji art. 890 Kodeksu postępowania cywilnego (kpc.), która ma sprawić, że pensje pracowników ochrony zdrowia nie będą podlegały egzekucjom komorniczym. Zaznaczyła też, że na prośbę premiera Marka Belki minister sprawiedliwości Andrzej Kalwas ma się też zwrócić się do Stowarzyszenia Komorników, by do czasu rozpatrzenia projektu nowelizacji kpc przez Sejm, czyli w ciągu najbliższych dwóch tygodni, powstrzymali się od działań egzekucyjnych polegających na zajmowaniu kont szpitali.

Prowadzący obrady marszałek Józef Zych (PSL) zaznaczył, że jego klub przygotował projekt uchwały Sejmu w tej sprawie.

Lepper zwrócił się z trybuny sejmowej ze swoistym apelem do komorników: "Ostrzegam was, łobuzy paskudne! Niech tylko któryś wejdzie na długi szpitala, zobaczycie, co wam zrobimy!"

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane