Wojtyła: 9 publicznych ZOZ-ów zakończyło proces restrukturyzacji

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-03-2006, 17:02

Dziewięć publicznych zakładów opieki zdrowotnej (ZOZ) zakończyło już proces restrukturyzacji - poinformował we środę wiceminister zdrowia Andrzej Wojtyła. Do tej pory wydano w kraju ponad 500 decyzji o rozpoczęciu tego procesu.

Dziewięć publicznych zakładów opieki zdrowotnej (ZOZ) zakończyło już proces restrukturyzacji - poinformował we środę wiceminister zdrowia Andrzej Wojtyła. Do tej pory wydano w kraju ponad 500 decyzji o rozpoczęciu tego procesu.

    Wiceminister zdrowia przedstawił na posiedzeniu senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej informację na temat realizacji przyjętej w kwietniu 2005 roku ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych ZOZ-ów.

    Zgodnie z nią, publiczne szpitale mogą zaciągnąć pożyczkę z budżetu państwa na spłatę zaległych zobowiązań, w pierwszej kolejności na wypłatę zaległych podwyżek dla personelu medycznego z tytułu tzw. ustawy 203. 

  Te dziewięć placówek, które zakończyły proces restrukturyzacji to: Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie, 111 Szpital Wojskowy w Poznaniu, 107 Szpital Wojskowy w Wałczu, szpital powiatowy w Zakopanem, szpital wojewódzki w Lesznie, Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach, ZOZ w Leżajsku, ZOZ w Siemiatyczach, powiatowy szpital w Iławie.

    Wojtyła przypomniał, że całkowite zadłużenie publicznych ZOZ-ów na koniec 2005 roku wyniosło prawie 10 mld zł; z tego 5 mld zł stanowiły zobowiązania wymagalne, czyli długi, których termin płatności już minął.

    Wiceminister poinformował, że zadłużenie wymagalne publicznych placówek na koniec grudnia 2005 roku zmalało w stosunku do III kwartału ub. roku o 17,8 proc. (wówczas wynosiło 6 mld 86,7 mln zł); całkowite zadłużenie publicznych ZOZ-ów zmalało o 2 proc. i wynosi 9 mld 728,5 mln zł. 

    Jeśli chodzi o zadłużenie wymagalne szpitali największe długi to: zobowiązania publicznoprawne - ponad 2 mld 62 mln zł, zobowiązania wobec dostawców leków i materiałów medycznych - 1 mld zł oraz zobowiązania wobec pracowników - 394,4 mln zł.

    Na spadek pod koniec grudnia 2005 r. wartości długów wymagalnych największy wpływ miało zmniejszenie się długów publicznoprawnych szpitali o kwotę 292,8 mln zł oraz zobowiązań wobec pracowników z tytułu tzw. ustawy 203 - o 261,9 mln zł. Odnotowano też spadek długów wymagalnych wobec dostawców leków i materiałów medycznych - o 238,3 mln złotych.

    Według Wojtyły, obniżenie wysokości zobowiązań wobec pracowników wynika właśnie z zaciągniętej przez szpitale z budżetu państwa pożyczki, która w pierwszej kolejności powinna zaspokoić roszczenia pracowników.

  Największe zadłużenie publicznych ZOZ-ów występuje w województwach: dolnośląskim - 1 mld 99 mln zł, łódzkim - 549,9 mln zł, pomorskim - 511,9 mln zł i mazowieckim - 496,6 mln zł.

    Najmniej zadłużone są publiczne placówki w województwach: opolskim - 49,8 mln zł, podkarpackim - 51,9 mln zł oraz warmińsko-mazurskim - 57,6 mln zł.

    Wiceminister powiedział, że z 2,2 mld zł, zagwarantowanych w budżecie państwa na 2005 rok na pożyczki dla zadłużonych ZOZ-ów, blisko 600 mln zł nie zostało wykorzystanych. Do 14 marca tego roku do Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) wpłynęły 552 wnioski o pożyczkę na łączną kwotę ok. 1,6 mld zł; podpisano 551 umów o pożyczkę na łączną kwotę 1,6 mld zł i uruchomiono środki na kwotę 1,5 mld zł.

    Resort zdrowia chce, aby te środki mogły być wykorzystane, dlatego przygotował projekt nowelizacji ustawy o restrukturyzacji ZOZ-ów - powiedział Wojtyła. Projektem nowelizacji w niedługim czasie zajmie się rząd.

    Nowelizacja ma też umożliwiać umarzanie większych niż dotąd kwot zaciąganych przez ZOZ-y pożyczek.

    Obecnie publiczne szpitale mogą mieć umorzoną połowę pożyczki, jeśli w ciągu pięciu lat od rozpoczęcia procesu restrukturyzacji spłacą drugą połowę niezależnie od tego, czy przekształcą się w spółki użyteczności publicznej. Zgodnie z projektem nowelizacji, szpitale miałyby możliwość umorzenia 80, a nie 50 proc. długu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wojtyła: 9 publicznych ZOZ-ów zakończyło proces restrukturyzacji