Wojtyna: Przy neutralnym nastawieniu na zmiany stóp może wpłynąć polityka

Internet Securities
opublikowano: 27-04-2005, 16:52

Przy neutralnym nastawieniu w polityce monetarnej, nadal możliwe są zmiany stóp procentowych, które w najbliższych miesiącach mogą być uzależnione od sytuacji na scenie politycznej, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Andrzej Wojtyna.

Przy neutralnym nastawieniu w polityce monetarnej, nadal możliwe są zmiany stóp procentowych, które w najbliższych miesiącach mogą być uzależnione od sytuacji na scenie politycznej, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Andrzej Wojtyna.

„Lepiej by było, gdyby obniżki były dokonywane przy nastawieniu łagodnym, a podwyżki – przy restrykcyjnym. Są jednak sytuacje, gdy okresowo wzrasta niepewność w gospodarce i te czynniki ryzyka mogą mieć źródła w polityce, zaś wtedy są dopuszczane warianty, że takie decyzje [co do zmiany stóp – przyp. ISB] mogą być przeprowadzane” – powiedział Wojtyna podczas konferencji prasowej w środę.

„Maj, decyzje dotyczące sceny politycznej i programów gospodarczych bezsprzecznie są czynnikami istotnymi dla rady” – dodał.

RPP obniżyła w środę wszystkie stopy procentowe o 50 pb - do 5,5% w przypadku głównej stopy referencyjnej, oraz zmieniła nastawienie w swojej polityce na neutralne, z łagodnego, które zostało wprowadzone w lutym.

Analitycy nie byli pewni, czy redukcja stóp w tym miesiącu wyniesie 25 czy 50 pb, natomiast żaden z nich nie oczekiwał jeszcze zmiany nastawienia w polityce monetarnej.

W opublikowanym po środowym posiedzeniu komunikacie Rada wyraziła zaniepokojenie pojawiającymi się obecnie w parlamencie – na progu kampanii wyborczej – propozycjami legislacyjnym.

„Rada wyraża zaniepokojenie zgłaszanymi w ostatnich miesiącach licznymi propozycjami legislacyjnymi, których konsekwencją może być wzrost deficytu sektora finansów publicznych, a w konsekwencji odsunięcie momentu spełnienia kryteriów członkostwa w strefie euro” – głosi komunikat.

„Niepewność co do perspektyw reform finansów publicznych, oraz co do skali realizacji innych niezbędnych reform strukturalnych, stanowi istotny czynnik ryzyka inflacyjnego” – czytamy dalej.

Na 5 maja zaplanowano głosowanie nad wnioskiem o samorozwiązanie Sejmu. Jeśli opozycji udałoby się zgromadzić większość 307 głosów w 460-osobowej izbie, wybory parlamentarne mogłyby odbyć się jeszcze przed wakacjami – zamiast w konstytucyjnym terminie jesienią.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane