Wolfowitz nie będzie mile widziany na forum afrykańskim

opublikowano: 16-05-2007, 15:05

Prezes Banku Światowego Paul Wolfowitz nie będzie mile widziany na przyszłotygodniowym forum afrykańskim w Berlinie, jeśli pozostanie na stanowisku - powiedziała w środę niemiecka minister ds. współpracy gospodarczej i rozwoju Heidemarie Wieczorek-Zeul.

Wolfowitzowi grozi utrata stanowiska w związku z oskarżeniami o nepotyzm. Miał on awansować swoją przyjaciółkę na wysoko płatną posadę w Banku Światowym, przyznając jej znaczną podwyżkę. Jego przeciwnicy w BŚ oskarżają go także o awansowanie na kierownicze stanowiska nie zawsze kompetentnych osób z administracji prezydenta Busha, w której był wiceministrem obrony.

W poniedziałek specjalna komisja Banku Światowego stwierdziła, że prezes tej instytucji Paul Wolfowitz naruszył warunki zawartego z nim kontraktu i doprowadził do "kryzysu przywództwa" w tej instytucji.

Niemiecka minister powiedziała w Berlinie dziennikarzom, że nie chce, aby kwestia przywództwa w BŚ odciągnęła uczestników forum od zagadnień związanych z pomocą dla Afryki. Dwudniowe spotkanie organizowane przez BŚ rozpoczyna się w poniedziałek. "Nie radziłabym mu, żeby brał w tym udział, jeśli nadal będzie na stanowisku" - zaznaczyła Wieczorek-Zeul.

Ewentualną rezygnację Wolfowitza nazwała "wielką przysługą wyrządzoną sobie i bankowi".

W środę zarząd Banku Światowego ma kontynuować obrady nad losem Wolfowitza. On sam zeznając we wtorek przed komisją powiedział, że sprawa załatwienia podwyżki przyjaciółce nie uzasadnia "braku zaufania pokładanego w jego przywództwie".

"Proszę was wszystkich, byście podjęli sprawiedliwie decyzję, ponieważ zaważy ona nie tylko na moim życiu, ale

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Wolfowitz nie będzie mile widziany na forum afrykańskim