Wolność mediów na świecie jest zagrożona

  • DI
opublikowano: 06-06-2019, 22:00

Raport „Freedom and the Media 2019”, przygotowany przez amerykańską fundację Freedom House, obejmuje media w 65 państwach.

Zdaniem jego autorów w trakcie ostatniej dekady wolność środków masowego przekazu została ograniczona na całym świecie. Polskie media otrzymały „3” w 5-stopniowej skali. Tak samo zostały ocenione media w Czechach, w Bułgarii, w Rumunii, w Hiszpanii, we Włoszech i w Grecji. Z państw sąsiadujących z naszym krajem wyższą ocenę — „4” — otrzymały media w Niemczech i na Litwie, a niższą — „2” — media na Słowacji i Ukrainie. Najniższą ocenę — „0” — otrzymały Rosja i Białoruś.

„W wielu demokracjach politycy podejmują celowe działania, by uciszyć krytyczne głosy w mediach i wzmocnić te, które zapewnią im przychylną obsługę i komfort. (…) Trend ten jest szczególnie widoczny w Europie, która do tej pory była bastionem swobód, a zwłaszcza w Eurazji i na Bliskim Wschodzie, gdzie mamy do czynienia z koncentracją najgorszych dyktatur na świecie” — argumentują autorzy raportu.

Do tłamszenia wolności wykorzystywane są coraz bardziej subtelne metody, np. wspierane przez rząd zmiany właścicieli firm medialnych, uzyskiwanie ich przychylności w zamian za lukratywne kontrakty rządowe i zamieszczanie reklam czy naciski prawne i finansowe wobec tytułów i stacji kojarzonych z obozem przeciwników. W Europie krańcowym przykładem takich metod są poczynania rządu Viktora Orbana na Węgrzech.

„80 proc. mediów na Węgrzech znajduje się pod kontrolą sojuszników politycznych Viktora Orbana” — podkreślają autorzy raportu.

Otwarte ataki prezydenta Donalda Trumpa na media, które on sam stygmatyzuje jako „fake news”, oraz ich demonizacja „przyśpieszyły proces erozji zaufania społeczeństwa do mediów głównego nurtu” i w USA, i na świecie. Dużo miejsca autorzy raportu poświęcają wzrastającej globalnej roli Chin i wysiłkom władz w Pekinie, by zmanipulować na swoją korzyść przekaz światowych mediów. Dokonuje się to m.in. poprzez rozpowszechnianie stronniczych materiałów i programów oraz kontrolę zagranicznych organizacji medialnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane