Wood: banki centralne już nie rządzą na rynkach

opublikowano: 11-09-2018, 10:53

Rynkami rządzi obecnie polityka, a nie banki centralne, jak to było jeszcze nie tak dawno, twierdzi Christopher Wood, strateg rynków akcji w grupie inwestycyjnej CLSA.

Wood zwraca uwagę, że banki centralne, które przez ostatnią dekadę miały największy wpływ na rynki, „robiły wszystko co można, aby być całkowicie przewidywalne".

NYSE, Wall Street
Zobacz więcej

NYSE, Wall Street fot. Bloomberg

- Przez ostatnie 12 do 18 miesięcy zasady gry się zmieniły. Banki centralne nie są już dłużej głównym czynnikiem zmian, jest nim polityka – powiedział Wood w CNBC. – Ryzyko, ale także okazja wynika z tego, że polityka jest dużo mniej przewidywalna niż banki centralne. Jedynym wykresem, który mam, dotyczącym polityki, jest wykres popularności Donalda Trumpa – dodał.  

Odnosząc się do szybkiego wzrostu gospodarki USA Wood powiedział, że w jego ocenie szczyt cyklu nastąpił w minionym kwartale.

- Dominującym fenomenem na rynkach w tym roku jest nadzwyczajny wpływ amerykańskiego rynku akcji i gospodarki USA… napędzanymi cięciami podatków dla firm w USA, które były dramatyczne. Można to zobaczyć we wzroście zysków, załamaniu wpływów podatkowych od firm, dramatycznym wzroście zaufania małych firm, a najbardziej spektakularne jest to w wykupach akcji przez spółki – stwierdził Wood.

Fed informował, że tylko w pierwszym kwartale tego roku amerykańskie spółki działające na całym świecie repatriowały ok. 300 mld USD z 1 bln USD trzymanego poza USA. Duża część tych pieniędzy poszła na wykup akcji. Dla 15 spółek trzymających poza USD najwięcej pieniędzy wartość buybacków wyniosła 55 mld USD. W czwartym kwartale ubiegłego roku przeznaczyły na ten cel 23 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu