Wood&Company rekomenduje: trzymaj Softbank

08-09-2001, 09:40

Rozmowy Softbanku z Prokom Software (PS) mają zostać wznowione. A. Lesz (największy udziałowiec Softbanku) zamierza we wrześniu br. wznowić rozmowy z prezesem i największym akcjonariuszem PS - R. Krauze - na temat „możliwej współpracy” pomiędzy spółkami. Jednak zdaniem A. Lesza, nie należy oczekiwać istotnych decyzji przed końcem tego roku.

Dodatkowo PS ogłosił, że zamierza wyemitować obligacje zamienne na kwotę 150-200 mln zł. Oficjalnie przychody z tej emisji mają być wykorzystane do restrukturyzacji krótkoterminowego zadłużenia firmy, które na koniec I poł. 2001 r. wynosiło 279 mln zł. Naszym zdaniem PS może spokojnie poradzić sobie bez wspomnianej emisji, ponieważ płynne aktywa (gotówka i papiery wartościowe przeznaczone do obrotu na koniec pierwszej połowy 2001 r. były równe 472 mln zł) z naddatkiem pokrywają oprocentowane zadłużenie firmy. Dlatego też oficjalne powody emisji obligacji zamiennych przedstawione przez zarząd PS są dla nas dużym zaskoczeniem. Uważamy, że prawdziwym powodem emisji obligacji zamiennych przez PS może być chęć zebrania środków na przejęcie bądź zwiększenie udziałów PS w Softbanku.

Z ekonomicznego punktu widzenia zawsze uważaliśmy, że połączenie PS i Softbanku jest dobrym pomysłem (z uwagi na uzupełniające się oferty rynkowe) i wierzyliśmy, że główni akcjonariusze i prezesi obu spółek podzielają taką opinię. Dlatego bardziej prawdopodobna jest teoria, że emisja obligacji zamiennych przez PS zostanie przeznaczona na zwiększenie udziału w Softbanku, a nie na restrukturyzację zadłużenia firmy.

Wejście w nowe segmenty rynku opóźnione. Softbank zamierza rozszerzyć swoją działalność na rynek telekomunikacyjny i na rynki zagraniczne. Decyzja o wejściu na rynek telekomunikacyjny prawdopodobnie została podjęta zbyt późno, ponieważ inne spółki (Prokom, ComputerLand, ComArch) już kilka lat temu zainteresowały się tym segmentem i obecnie zajmują w nim bardzo silną pozycję.

Podsumowując uważamy, że Softbankowi może być ciężko przyciągnąć innych klientów na rynku telekomunikacyjnym, poza spółką zależna Zillion, w której warszawska firma posiada 49% udziałów. Jeśli chodzi o rynki zagraniczne, Softbank nie posiada - w przeciwieństwie na przykład do ComArchu - odpowiedniego własnego oprogramowania, które mógłby na nich sprzedawać. Tym samym, jedynym sposobem wejścia byłaby inwestycja kapitałowa w jedną lub kilka spółek zagranicznych. Szczegóły strategii mają zostać podane jesienią tego roku. Obecnie nie jesteśmy entuzjastami tego pomysłu.

Opóźniony start NetPower. Poszukiwanie inwestora strategicznego dla spółki matki zakończyło się w ubiegłym roku utworzeniem wraz z Computer Associates spółki jv (NetPower), działającej w obszarze ASP. Od samego początku byliśmy nastawieni pozytywnie do tego pomysłu. Jednak mimo upływu dziewięciu miesięcy, NetPower nie rozpoczęła jeszcze działalności. Zarząd Softbanku wyjaśnia, że brak efektów współpracy jest wynikiem przedłużającej się procedury rejestracyjnej Krajowego Rejestru Sądowego. Jednocześnie zarząd oznajmił, że niezależnie od stanu wszelkich rejestracji, NetPower rozpocznie działalność w ciągu miesiąca.

Nasza docelowa cena akcji Softbanku za 12 m-cy to ciągle 27 zł. Cena akcji Softbanku wzrosła o 29% od 25 lipca, kiedy podwyższyliśmy rekomendację do Kupuj Spekulacyjnie (WIG/TechWIG spadły w tym czasie o 1%/3%).

Inwestycja w Softbank niesie ze sobą wiele ryzyk. Należą do nich: niepewna sytuacja kontraktu na system mainframowy w PKO BP, coraz niższe marże operacyjne na działalności podstawowej, opóźnienia w przetargach informatycznych dla sektora publicznego, konieczność zdobycia przez spółkę w II poł. 2001 r. nowych kontraktów wartych ok. 135 mln zł niezbędnych do zrealizowania całorocznej prognozy, nadwątlona wiara inwestorów w zarząd spółki, opóźnione wejście na rynek telekomunikacyjny, ryzykowna strategia wejścia na rynki zagraniczne, a także odejście kluczowych menedżerów. Obecny implikowany potencjał wzrostowy (20%) jest naszym zdaniem, zbyt mały, aby nadal rekomendować kupno akcji (nawet inwestorom o niższej awersji do podejmowania ryzyka).

Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, obniżamy rekomendację dla Softbanku z Kupuj Spekulacyjnie do TRZYMAJ.

Sobiesław Pająk, 27.08.2001

Wood & Company SA.

Analiza jest dostępna na stronach www.woodstock.pl w sekcji Analizy i komentarze/Analizy fundamentalne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wood&Company rekomenduje: trzymaj Softbank