WoodINN wesprze innowacje w branży meblarskiej

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 28-08-2017, 22:00

12 firm realizujących nowatorskie projekty w sektorze leśno- -drzewnym oraz meblarskim otrzyma solidny zastrzyk kapitału.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) rozstrzygnęło pierwszy konkurs dotacyjny dla przedsiębiorców w ramach sektorowego programu WoodINN, czyli działania 1.2 POIR. Spośród 19 firm, które wystartowały w naborze, rządowa agencja wybrała tylko 12. Dostaną one łącznie 37 mln zł. Po dwie dotacje otrzymają przedstawiciele biznesu z Wielkopolski, Małopolski i Pomorza Zachodniego, a po jednej — z województwa łódzkiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Warto podkreślić, że budżet konkursu wynosił 200 mln zł.

— Branża leśno-drzewna jest dziś wizytówką polskiej gospodarki. Musimy wyjść jednak naprzeciw zmieniającym się oczekiwaniom konsumentów na europejskich rynkach. Dlatego nie oglądając się na zagraniczną konkurencję, już dziś inwestujemy w projekty nowej generacji, opierające się na innowacyjnych technologiach — mówi Piotr Dardziński, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Prof. Maciej Chorowski, dyrektor NCBR, zwraca uwagę, że projekty z branży leśno-drzewnej, które uzyskały dofinansowanie,mają duży potencjał i szerokie możliwości zastosowania również w innych sektorach.

— Oznacza to korzyści nie tylko dla przedsiębiorców, ale przede wszystkim dla użytkowników końcowych korzystających z efektów ich prac — podkreśla dyrektor NCBR. Zwycięskie projekty dotyczą m.in. optymalizacji wytwarzania nanowłókien celulozowych mających zastosowanie w medycynie i w sektorze chemicznym, a także technologii poprawy właściwości drewna i materiałów drewnopochodnych. Inne przedsięwzięcie, które otrzymało grant, zakłada produkcję elementów meblowych z wykorzystaniem druku cyfrowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu