WoodStock: GPW trwała w uspieniu

01-06-2001, 20:43

Miniony tydzień przyniósł przede wszystkim senność i marazm. Indeks polskich blue-chipów zniżkował o 0,97% i zakończył tydzień na poziomie 1461,81 pkt. (-14,39 pkt.). Indeks WIG spadł o 1,57 pkt., a indeks spółek technologicznych TechWig o 0,3 %. Ze spółek z WIG20 w minionym tygodniu najmocniej trzymały się walory PBK, Świecia, KGHM i PKN Orlen. Stracili natomiast akcjonariusze Softbanku, Optimusa oraz Elektrimu.

Z punktu widzenia analizy technicznej ruch indeksu WIG20 należy uznać za powrót ku linii trendu wzrostowego (spadek), która obecnie znajduje się na poziomie 1410 punktów. Analiza wykresu w dłuższym okresie wskazuje, że indeks realizuje ruch powrotny ku linii długoterminowego trendu spadkowego. Ta linia znajduje się na poziomie 1520 punktów. W przypadku scenariusza „byczego” ruch indeksu może być wyhamowany długoterminową linią trendu spadkowego. Pierwszym oporem, który również może powstrzymać wzrost, jest poziom 1525 punktów. Ten ruch da się też zaklasyfikować jako korekta w długoterminowym trendzie spadkowym, jednak może to być zmiana trendu. Póki co, trend średnioterminowy stanowi jedynie korektę i nie odważyłbym się stwierdzić, iż jest to już koniec spadków. Średnioterminowy trend wzrostowy potwierdza między innymi średnia 15-sesyjna oscylująca powyżej 45-sesyjnej.

W minionym tygodniu obradowała Rada Polityki Pieniężnej. Zgodnie z oczekiwaniami analityków stopy procentowe pozostały na niezmienionym poziomie. Głównym powodem tej decyzji był ostatni wzrost cen konsumpcyjnych i wysoki deficyt obrotów bieżących za marzec. Nastroje chwilowo poprawiły podane dzień później dane o deficycie obrotów bieżących. Wyniósł on 614 mln dolarów, co stanowi znaczną poprawę w porównaniu z marcem na poziomie 749 mln dolarów.

Parę słów o rynku amerykańskim. Stopa bezrobocia za oceanem spadła w maju do 4,4% z 4,5% w kwietniu. Po poniedziałkowej przerwie, sesje wtorkowa i środowa przyniosły spadki na rynku nowych technologii Nasdaq. W ciągu dwóch sesji indeks Nasdaq Composite zniżkował o 166,5 punktu w porównaniu do zamknięcia poprzedniego tygodnia (o 7,39%). Sesja czwartkowa była jedynie delikatnym odreagowaniem deprecjacji.

Z punktu widzenia analizy technicznej indeks Nasdaq przebił od góry poziom 2250 punktów, który stanowił silne wsparcie. Obecnie znalazł się w kanale horyzontalnym ograniczonym przez wsparcie na poziomie 2050 punktów i oporem na 2250. Jak sądzę, dopiero pokonanie któregoś z tych poziomów pokaże, w którą stronę indeks Nasdaq będzie zmierzał w najbliższych tygodniach. Średnioterminowo indeks porusza się poniżej linii trendu wzrostowego i w najbliższych dniach spodziewam się ruchu na poziomach 2050-2250 punktów, przy czym oczekuję wzrostu. Natomiast indeks Dow Jones IA pokonał wsparcie na poziomie 11 tysięcy i powrócił do poziomów, wokół których oscylował od ponad dwóch lat. Poziom ten stanowi ponownie barierę psychologiczną.

Przyszły tydzień będzie przebiegał w oczekiwaniu na zachowanie się głównego indeksu nowych technologii Nasdaq. Przebicie wspomnianych poziomów powinno zaowocować silnym ruchem warszawskich indeksów w kierunku zgodnym z indeksem Nasdaq.

Łukasz Płaska, makler papierów wartościowych

Wood & Company.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / WoodStock: GPW trwała w uspieniu