WoodStock: nieudany tydzień dla inwestorów

opublikowano: 16-06-2001, 08:22

Mijającego tygodnia nie można zaliczyć do udanych dla akcjonariuszy. Podobnie jak w poprzednim mieliśmy do czynienia z dużą wyprzedażą akcji. Do liderów spadków należą głównie uprzedni liderzy wzrostów, czyli spółki branży IT: Prokom, Softbank, Computerland, Comarch. Bardzo duży wpływ na zachowanie się indeksu mają niskie notowania Elektrimu. Niekorzystnie wyglądają również notowania TP SA, KGHM oraz PKN ORLEN. Jak wiadomo są to spółki o największym udziale w WIG20. Wyjątkowo, przeciwnie niż rynek zachowuje się Optimus. Przyczyną są spodziewane przez zarząd spółki lepsze wyniki finansowe za drugi kwartał. Myślę jednak, że obecne wzrosty akcji tej spółki stanowią tylko ruch korekcyjny i niedługo będziemy mieli do czynienia z kontynuacją fali spadkowej.

Jak zwykle w bardzo dużym stopniu sytuacja na naszej giełdzie zależała będzie od tego, co będzie się działo na rynkach zachodnich, a w szczególności w USA. Tutaj, niestety nie widać obiecujących perspektyw. Wczoraj FED opublikował pesymistyczne prognozy wzrostu gospodarczego.

Optymistyczni jak zwykle Amerykanie pocieszają się, że może to być impulsem do kolejnej obniżki stóp jeszcze w czerwcu. Nie uważam, żeby takie obniżki były korzystne dla gospodarki. Za kilka miesięcy prawdopodobnie okaże się, że spowodowało to wzrost inflacji. I co wtedy? Podwyżka?

W mijającym tygodniu pogorszyła się sytuacja techniczna indeksów za oceanem. Indeks DJIA przebił broniony w dwóch ostatnich tygodniach poziom 11000 pkt., natomiast Nasdaq na wczorajszej sesji przebił linię szyi w formacji głowy i ramion.

Prawdopodobny wydaje się więc dalszy spadek barometrów gospodarki amerykańskiej, co powinno pociągnąć za sobą inne giełdy światowe.

Robert Kazimierczak, Makler papierów wartościowych

Wood & Company SA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / WoodStock: nieudany tydzień dla inwestorów