Woodstock: RPP może dać siłę warszawskiej giełdzie

opublikowano: 28-05-2001, 09:32

W minionym tygodniu dominował „rynek byka”. Indeks WIG20 zyskał 76 punktów, co stanowi 5,4 proc., indeks WIG zwyżkował o 3,8 proc., a TechWIG o 6,7 proc. Ta aprecjacja to jednak zasługa dwóch pierwszych dni tygodnia, kiedy indeks zyskiwał po 3 proc. Wśród liderów wzrostu warto wymienić Elektrim, Netię i Prokom. Pierwszy zamknął miniony tydzień na poziomie 34,50 zł, co stanowi wzrost o 19,3 proc. w stosunku do poprzedniego tygodnia. Prokom zyskał 7,5 proc., a Netia 9,2 proc. Z punktu widzenia analizy technicznej indeks realizuje ruch powrotny ku linii długoterminowego trendu spadkowego, która znajduje się na poziomie 1540 punktów.

Pierwszym oporem, na jaki może napotkać indeks, jest poziom 1525 punktów i przy tym poziomie wzrost może zostać wyhamowany. W długim okresie ów ruch można sklasyfikować dwojako. Pierwszy scenariusz jest taki, iż jest to jedynie ruch korekcyjny w trendzie spadkowym, a drugi, iż jest to początek trendu wzrostowego. Obecnie jednak długoterminowy trend spadkowy nie został jeszcze przełamany. Wskaźniki techniczne potwierdzają średnioterminowy trend wzrostowy. Średnia 15-sesyjna oscyluje powyżej 45-sesyjnej, a metoda MACD wygenerowała z początku tygodnia sygnał kupna.

Wobec najbliższych oporów uważam, iż dopiero przebicie linii długoterminowego trendu spadkowego oraz oporu na poziomie 1525 punktów da sygnał do kupna w średnim terminie. To jednak, czy warszawska giełda wykaże siłę, może być uzależnione od Rady Polityki Pieniężnej. Obniżka stóp procentowych z pewnością spowodowałaby osłabienie złotego, a to z dużym prawdopodobieństwem zachęciłoby inwestorów zagranicznych do większego zaangażowania się na rynku kasowym. Osobiście uważam jednak, iż RPP w swych decyzjach pozostanie bardzo konserwatywna, chociażby ze względu na ostatnie dane o inflacji.

Parę słów o rynku amerykańskim. Nasdaq pokonał linię długoterminowego trendu spadkowego, a także opór na poziomie 2250 punktów. Ów poziom stanowi obecnie silne wsparcie i korekty we wzroście w przyszłym tygodniu upatrywałbym maksymalnie do tego poziomu. Droga do wzrostu stoi teraz otworem, aż do poziomu 2900 punktów i dużo bardziej się skłaniam ku poglądowi, iż w najbliższym czasie czekają nas wzrosty. Indeks Dow Jones IA wybił się powyżej 11 tysięcy punktów i obecnie poziom ten stanowi silne wsparcie.

Podejście inwestorów do wiadomości, które napływają na rynek świadczy o odwróceniu trendu spadkowego. Każda informacja, zła czy dobra, jest interpretowana bardzo pozytywnie, a takie zachowanie świadczy o trendzie wzrostowym. Czy jednak mamy do czynienia z końcem recesji w USA, pokażą najbliższe miesiące.

Łukasz Płaska, makler papierów wartościowych

Wood & Company SA.

Na najbliższy tydzień maklerzy WoodStock polecają:

Robert Kazimierczak: Kupuj – Prokom, Trzymaj – Pekao, Sprzedaj - Okocim

Jacek Tyszko: Kupuj – Netia, Trzymaj – Elektrim, Sprzedaj - Jutrzenka

Adam Dakowicz: Kupuj: Pekao, Trzymaj: Jelfa, Sprzedaj: BSK

Łukasz Płaska: Kupuj – Elektrim, Trzymaj - PKN Orlen, Sprzedaj - Okocim

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Woodstock: RPP może dać siłę warszawskiej giełdzie