WoodStock: tydzień na GPW w trendzie horyzontalnym

18-05-2001, 22:38

Piątkowa sesja na warszawskim parkiecie zakończyła się lekkim wzrostem. Indeks WIG20 zamknął notowania na poziomie 1400 pkt (0,39%). Nadal więc pozostajemy w trendzie horyzontalnym oczekując na impuls do wybicia w górę lub w dół. Trudno jednak obecnie prognozować, w którą stronę ono nastąpi. Na pewno można stwierdzić, że ruch będzie silny. Osobiście skłaniam się bardziej do scenariusza pesymistycznego. Przez większość dzisiejszej sesji panował na parkiecie zupełny marazm, trudno więc było znaleźć jakieś interesujące spółki. Wczoraj widoczna była słabość PKN i BRE, natomiast dzisiaj akcje tych firm należały do najchętniej kupowanych. Nieźle wypadły również papiery BIG-u, Pekao, TPSA. Słabiej Elektrim, Optimus i Prokom.

Bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem minionego tygodnia było posiedzenie Zarządu FED, na którym dokonano obniżki stóp procentowych o 50 punktów bazowych. Jednocześnie FED nie wykluczył w przyszłości kolejnych obniżek. Reakcja giełd światowych na taką decyzję była na po-czątku prawie żadna. Dopiero środowa sesja przyniosła duże, prawie 4% wzrosty na DJIA i NASDAQ. Po tak dużych wzrostach za oceanem należało się spodziewać sporych wzrostów również i na rodzimym parkiecie. Jednak nasz rynek zareagował bardzo ostrożnie i na czwartkowej sesji widoczna była duża słabość strony popytowej.

Być może wybicie z trendu horyzontalnego nastąpi na początku przyszłego tygodnia. Czeka nas bowiem posiedzenie RPP i ewentualne decyzje w sprawie obniżki stóp procentowych. Myślę, że jest 50% szansy na obniżkę. W dniu dzisiejszym GUS opublikował dane dotyczące produkcji przemysłowej. Produkcja przemysłowa spadła m/m -7,8%, zaś r/r wzrosła o 3,6%. Nie są to zbyt dobre dane.

Łukasz Grzesło, makler papierów wartościowych

Wood & Company

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / WoodStock: tydzień na GPW w trendzie horyzontalnym