Worek z przetargami

Katarzyna Jaźwińska
19-04-2006, 00:00

Resort gospodarki ponownie przygotowuje się do negocjowania gigantycznych projektów. Wesprze go znowelizowana ustawa kompensacyjna.

Ministerstwo Gospodarki (MG) przygotowuje się do kolejnych negocjacji offsetowych. Paweł Poncyljusz, sekretarz stanu w MG, zapowiedział nowelizację ustawy off- setowej, która umożliwi wynegocjowanie korzystniejszych umów.

— Prowadzimy zaawansowane negocjacje dotyczące offsetu związanego z budową korwety. Przygotowujemy się do kolejnych — mówi Tadeusz Pyrcak, p.o. dyrektora Departamentu Programów Offsetowych w MG.

Przy kontrakcie na korwetę na razie negocjowana jest tylko jedna umowa offsetowa, której wartość nie powinna przekroczyć 10 mln EUR. Możliwe są jednak kolejne. Resort przygotowuje się też do negocjacji offsetu związanego z projektem zakupu radarów dla systemu Loara i rakiet woda-woda.

Dla VIP i transportu

Największym wyzwaniem może okazać się jednak wynegocjowanie offsetu związanego z zakupem śmigłowców transportowych oraz dla VIP-ów.

Radosław Sikorski, minister obrony narodowej, zapowiedział, że rząd może kupić 50-60 śmigłowców. Do tej pory przy planach zakupu kilku maszyn dla członków rządu mówiono o 500 mln zł. Śmigłowce transportowe są tańsze, jeden kosztuje do 60 mln zł, co oznacza, że wartość całego kontraktu może przekroczyć 3,5 mld zł.

MG zamierza też negocjować umowy związane z zakupem małej wieży kołowego transportera opancerzonego oraz mobilnych zestawów satelitarnych.

Zmiana kolejności

Przedstawiciele MG spodziewają się, że planowane rozmowy przyniosą więcej korzyści, szczególnie dla zbrojeniówki. Obecnie jest wiele problemów z wdrożeniem offsetu bezpośredniego, skierowanego do sektora obronnego. Teraz korzystać z niego będą mogły nie tylko państwowe firmy zbrojeniowe, ale też mniejsze prywatne.

Kolejną istotną zmianą będą terminy negocjowania umów offsetowych. Obecnie strony mają 60 dni od podpisania umowy na dostawę uzbrojenia. Jednak dostawca, mając w kieszeni umowę, nie był skory podbijać propozycji offsetowych. Teraz nie będzie można podpisać umowy, dopóki nie zostaną ustalone warunki offsetu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Worek z przetargami