Czytasz dzięki

World Press Photo 2020 – zwycięski reportaż

  • DI
opublikowano: 24-04-2020, 17:30

W tym tygodniu zabieramy Was do Algierii. Prezentujemy osiem zdjęć z reportażu, który zdobył pierwsze miejsce w konkursie World Press Photo 2020. Nosi tytuł: Kho, geneza buntu, a jego autorem jest Romain Laurendeau.

Romain Laurendeau studiował fotografię na ETPA w Tuluzie we Francji i pracował we Francji, Senegalu, Algierii, na terytoriach Palestyny i Izraelu. Zdiagnozowano u niego stożek rogówki, chorobę, która może prowadzić do zaburzeń wzroku. Podczas choroby zrobił introspektywny projekt „Kiedy zapada ciemność”. Po operacji transplantacji rogówki w 2009 r. rozpoczął podróże i prace nad dokumentem o kondycji ludzi w aspektach socjalnym, gospodarczym i politycznym. Przez ponad pięć lat robił reportaże o młodych ludziach z Algierii.

„Kho” oznacza „brat” w potocznym północnoafrykańskim dialekcie arabskiego. Reportaż opowiada o genezie buntu: niepokojach młodych ludzi, którzy odważyli się przeciwstawić władzy i zainspirowali resztę społeczeństwa, wywołując największe od kilkudziesięciu lat protesty w Algierii.

Młodzi ludzie stanowią ponad połowę populacji Algierii, a według danych UNESCO 72 proc. osób poniżej 30 roku życia nie ma pracy. Przełomowe momenty w historii tego kraju zawsze były efektem buntu młodzieży. Tak było m.in. z Czarnym Październikiem w 1988 r., gdy po trwających tydzień manifestacjach w całym kraju i krwawym stłumieniu zamieszek przez wojsko Front Wyzwolenia Narodowego po 26 latach rządów zaczął wprowadzać zmiany. W ich efekcie w 1992 r. do władzy doszedł Muzułmański Front Ocalenia. Po Czarnym Październiku nastąpiła „czarna dekada” przemocy i niepokojów.

30 lat później sytuacja nie jest dużo lepsza. Bezrobocie powoduje frustracje. Wielu młodych ludzi nie czuje więzi z krajem ani jego instytucjami. Dla młodych mężczyzn piłka nożna staje się ucieczką, a quasi-polityczne grupy fanów znanych jako „Ultrasi” odgrywają dużą, często krwawą rolę w protestach. W zaniedbanych dzielnicach robotniczych, np. Bab el-Oued w Algierze, młodzież szuka ucieczki w „diki” – prywatnych miejscach (w tłumaczeniu z arabskiego „moje problemy”) z dala od spojrzeń innych i ich konserwatywnych wartości. Ale poczucie wspólnoty i solidarności to często zbyt mało, by zapomnieć o trudach życia. W lutym 2019 r. tysiące młodych ludzi z robotniczych dzielnic ponownie wyszły na ulice i zapoczątkowały krajowy ruch przeciwko wieloletniemu prezydentowi Abd al-Azizowi Buteflice.

1646e18c-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Biznesu po godzinach
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
Puls Biznesu po godzinach
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

1. Fani futbolu gromadzą się na ulicy Algieru i śpiewają podczas meczu zamkniętego w związku z wcześniejszym chuligańskim zachowaniem kibiców.

2. Ultrasi skandują obelgi pod adresem rządu, prezydenta, generałów i policji podczas finału Pucharu Algierii w Algierze.  

3. Przyjaciele relaksują się i oglądają telewizję w swoim „diki”, prywatnej przestrzeni, którą stworzyli w przerobionym magazynie w dzielnicy Bab el-Oued w Algierze.

4. Młoda para łamie tabu – całuje się w miejscu publicznym. Algier.

5. Młody człowiek przyciągnął publiczność, eksperymentując z trąbką w przypominającej klimatem Francję dzielnicy Bab el-Oued w Algierze. Nikt nie wie, jak grać na tym instrumencie.

6. Ultrasi śpiewają antyrządową przyśpiewkę podczas meczu piłki nożnej na Stadionie 5 lipca 1962 w Algierze. Po wprowadzeniu zakazu demonstracji w 2001 r., stadiony piłkarskie stały się miejscami protestów młodzieży.

7. W dzielnicy Bab el-Oued w Algierze nikaby (noszona przez muzułmanki jako część hidżabu zasłona na twarz) stały się w ostatnich 20 latach bardzo popularne.

8. Młodzi ludzie oglądają mecz piłkarski wyświetlany w kinie Olympia w Algierze. Transmisje z europejskich meczów można obejrzeć w kinach kilka razy w tygodniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane