WorldCom skoryguje wyniki o kolejne 3,3 mld dolarów

POLNORD Spółka Akcyjna
opublikowano: 09-08-2002, 08:24

WASZYNGTON (Reuters) - Telekomunikacyjny koncern WorldCom wyjawił w czwartek, że zawyżył swoje zyski o kolejne 3,3 miliarda dolarów, czyli o prawie dwukrotnie więcej niż podawano wcześniej. Spółka, która kilka tygodni temu zwróciła się o ochronę przed wierzycielami musi skorygować swoje wyniki o sumę ponad siedmiu miliardów dolarów.

WorldCom, drugi co do wielkości operator międzystrefowy w USA, poinformował również, że odpisze 50,6 miliarda dolarów z powodu spadku wartości części aktywów, międy innymi nieruchomości, sprzętu oraz zakładów.

Większego odpisu - 54 miliardów dolarów - dokonał dotychczas tylko medialny koncern AOL Time Warner w pierwszym kwartale tego roku. Stanowił on równowartość Produktów Krajowych Brutto (PKB) Czech i Węgier w 2001 roku.

Audyt w spółce wykazał, że w okresie między 1999 rokiem a pierwszym kwartałem 2002 roku WorldCom niewłaściwe zaksięgował 3,3 miliarda dolarów. Koncern miał liczyć rozwiązywane rezerwy jako zysk operacyjny. Wcześniej WorldCom zaksięgował 3,8 miliarda dolarów wydatków jako inwestycje dzięki czemu w 2001 roku wykazał zysk zamiast straty.

W czerwcu amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wszczęła dochodzenie w sprawie oszustw księgowych w spółce. W lipcu WorldCom, który obsługuje połowę światowego ruchu w internecie, zwrócił się o ochronę przed wierzycielami, a w areszcie znalazł się dyrektor finansowy firmy Scott Sullivan.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: POLNORD Spółka Akcyjna

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / WorldCom skoryguje wyniki o kolejne 3,3 mld dolarów