WOŚP zamierza odwoływać się od decyzji MSWiA

PAP
opublikowano: 16-12-2008, 12:28

Fundacja WOŚP otrzymała zgodę MSWiA na  przeprowadzenie zbiórki publicznej w ramach XVII Finału.

Dokument jednak nie pozwala na pokrywanie części kosztów związanych z realizowaniem zakupów sprzętu medycznego oraz prowadzeniem programów medycznych, które są celem zbiórki. Dlatego WOŚP zamierza odwoływać się od decyzji resortu.

Jak poinformowała Fundacja w komunikacie przesłanym PAP, w świetle wydanego zezwolenia niektóre koszty funkcjonowania biura Fundacji, związane z realizacją celu Finału, są zaakceptowane, inne odrzucone. "Cel, na który zbieramy środki, de facto determinuje niemalże w całości roczną pracę naszej Fundacji. Stąd konieczność rozliczenia przynajmniej części tych kosztów, bez których nie będziemy w stanie założonych celów zrealizować".

Fundacja WOŚP podkreśla, że od wielu lat pracuje bardzo logicznie, pieniądze wydaje zgodnie z wcześniej deklarowanym celem zbiórki, a przy tym zakłada minimalizowanie kosztów administracyjnych. "Do tej pory udawało się uzyskać dodatkowe środki na pokrycie tych kosztów, jednakże Fundacja chce mieć możliwość skorzystania ľ w razie takiej konieczności ľ z możliwości rozliczenia ich przy realizacji zbiórki. Fundacja chce mieć pewność, że w razie niemożliwości pozyskania dodatkowych środków, realizacja zakupów sprzętu medycznego oraz prowadzenie programów medycznych nie będą zagrożone i będą mogły być doprowadzone do końca" - podkreślono w komunikacie.

Fundacja podkreśla, że niejasność przepisów w tym zakresie nie pozwala na jednoznaczną interpretację, a to prowadzić może do nadużyć.

W poniedziałek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało zgodę na prowadzenie zbiórki przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy w ramach XVII Finału, który zaplanowany jest na 11 stycznia 2009 r.

W sobotę podczas spotkania ze sztabami zaangażowanymi w organizację Finału szef Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak mówił, że nie ma jeszcze zezwolenia na prowadzenie zbiórki publicznej przez WOŚP i wspomniał o kłopotach, które WOŚP ma z MSWiA. Zaznaczył, że ustawa regulująca zbiórki publiczne jest z 1933 r., a przepisy w tej kwestii ciągle się zmieniają. "Choć bardzo skrupulatnie rozliczamy się z każdej zbiórki, ministerstwo ma ciągle do nas jakieś zastrzeżenia. Tymczasem na naszych oczach działają fundacje, które w ogóle się nie rozliczają z pieniędzy" ľ mówił Owsiak.

Podkreślił, że wszystkie organizacje powinny działać na takich samych zasadach i być tak samo traktowane. Zaznaczył, że jest otwarty, żeby publicznie o tym dyskutować.

Podczas XVII Finału, który poświęcony będzie wczesnemu wykrywaniu nowotworów u dzieci, kwestować będzie 120 tys. wolontariuszy, zarejestrowało się już 1500 sztabów w Polsce, Irlandii, Szkocji, Holandii i Francji.

W zeszłym roku podczas XVI Finału, poświęconego dzieciom ze schorzeniami laryngologicznymi, zebrano ponad 32 mln zł. W czasie poprzednich Finałów, organizowanych przez Fundację Owsiaka od 1993 r., zbierano pieniądze m.in. na leczenie dzieci z chorobami serca, poszkodowanych w wypadkach, a także na zakup sprzętu diagnostycznego na oddziały noworodkowe.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / WOŚP zamierza odwoływać się od decyzji MSWiA