Woźniak: Amerykanie rozumieją potrzeby Polski dotyczące bezpieczeństwa energetycznego

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 21-12-2005, 13:09

Minister gospodarki Piotr Woźniak uważa, że Amerykanie bardzo dobrze rozumieją potrzeby Polski dotyczące dywersyfikacji dostaw paliw oraz bezpieczeństwa energetycznego.

Minister gospodarki Piotr Woźniak uważa, że Amerykanie bardzo dobrze rozumieją potrzeby Polski dotyczące dywersyfikacji dostaw paliw oraz bezpieczeństwa energetycznego.

    Minister powiedział w środę dziennikarzom, że wiceszef resortu, odpowiedzialny za bezpieczeństwo energetyczne kraju, Piotr Naimski, który przebywał ostatnio w USA, "miał bardzo dobre rozmowy w Departamencie Stanu na temat dywersyfikacji dostaw paliw".

    Pytany o konkretne rezultaty tych rozmów Woźniak powiedział, że nie można jeszcze o tym mówić, ale "można podnieść kciuk do góry".

    Zdaniem ministra, Amerykanie rozumieją również potrzeby bezpieczeństwa energetycznego w naszym regionie Europy, "a to bardzo dobrze rokuje, bo przestało to mieć tylko polski wymiar, a zyskało wymiar regionalny".

    Minister, pytany o decyzje w sprawie dywersyfikacji dostaw gazu do Polski, powiedział, że nie należy spodziewać się ich bardzo szybko. Zaznaczył, że takie decyzje zapadają na poziomie przedsiębiorstw, ale rządy mogą stworzyć dla nich klimat. Dopytywany o nowe kierunki dostaw gazu, wskazał na Skandynawię oraz możliwości związane z LNG (terminalem gazu skroplonego, którego budowę rozważa Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo - PAP).

    Na początku grudnia Naimski zapowiadał, że w czasie swej wizyty w Stanach Zjednoczonych będzie prosił polityków amerykańskich o wspomaganie naszych dążeń do wsparcia dywersyfikacji źródeł energii dla Polski". "Nasz sojusz z USA powinien mieć wymiar pozamilitarny" - powiedział

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane