Woźniak: docelowe wydobycie PGNiG w Norwegii nawet 10 mld m sześc. gazu

  • PAP
opublikowano: 10-09-2018, 13:42

Docelowo będziemy dążyć do uzyskania własnego wydobycia ze złóż w Norwegii na poziomie 10 mld m sześc. rocznie, czyli przepustowości gazociągu Baltic Pipe – powiedział PAP prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Piotr Woźniak.

Piotr Woźniak przejął stery w PGNiG w grudniu 2015 r. Pod jego rządami kurs nie oczarował — jest o zaledwie 3 proc wyżej niż w momencie obejmowania przez niego stanowiska. Prezes szczyci się więc zwiększeniem sprzedaży gazu — w kraju i na Ukrainie.
Zobacz więcej

KURS NIEMRAWY, SPRZEDAŻ ROŚNIE:

Piotr Woźniak przejął stery w PGNiG w grudniu 2015 r. Pod jego rządami kurs nie oczarował — jest o zaledwie 3 proc wyżej niż w momencie obejmowania przez niego stanowiska. Prezes szczyci się więc zwiększeniem sprzedaży gazu — w kraju i na Ukrainie. Grzegorz Kawecki

W kuluarach polsko–duńskiej konferencji energetycznej w Kopenhadze w poniedziałek szef PGNiG zapewnił też, że spółkę "stać" na nowe akwizycje.

Ze złóż własnych w Norwegii polska spółka wydobywa 0,6 mld m sześc. gazu rocznie. Planuje, by w 2022 roku było to 2,5 mld m sześc.

PGNiG, przez swoją spółkę zależną PGNiG Upstream Norway posiada udziały w 20 koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych w Norwegii. Na dwóch z nich pełni rolę operatora. Firma prowadzi produkcję węglowodorów z pięciu złóż oraz posiada udziały w dwóch innych będących w fazie zagospodarowania. Wielkość udokumentowanych zasobów wydobywalnych Grupy PGNiG w Norwegii wynosi 83 mln boe (stan na 1 stycznia 2018 r.).

Spółka informowała już, że działania w Norwegii koncentruje na tym, aby w 2022 r. - wraz z uruchomieniem gazociągu Baltic Pipe - móc dostarczać przez niego gaz ziemny do Polski. PGNiG informowała m.in. o tym, że spółka zamierza aktywnie uczestniczyć w kolejnych rundach koncesyjnych na rynku norweskim; prowadzi też negocjacje handlowe, by pozyskać nowe obszary do poszukiwania i wydobycia węglowodorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu