Woźniak: dzięki porozumieniu wszyscy są wygrani

opublikowano: 23-01-2007, 07:06

Minister gospodarki zaprzeczył, że rząd ugiął się pod presją strajku, ale potwierdził, że zapowiedź protestu wpłynęła na tempo rozmów.

Na zawartych w poniedziałek między przedstawicielami rządu i górniczych central związkowych ustaleniach "wszyscy są wygrani", ocenił po rozmowach minister gospodarki Piotr Woźniak. Zaprzeczył, że rząd ugiął się pod presją strajku, ale potwierdził, że zapowiedź protestu wpłynęła na tempo rozmów.

"Tu nie ma kwestii uginania się czy nie. Natomiast oczywiście na tempo i dzisiejsze spotkanie wpłynął ten wynik referendum, które związkowcy ogłosili. To był niesympatyczny ruch, bo nic go nie wymuszało, natomiast dzisiejsze spotkanie było dobre", powiedział minister, nawiązując do referendum, w którym ponad 95 proc. górników opowiedziało się za strajkiem. Po poniedziałkowych rozmowach związkowcy zawiesili protest.

Woźniak przypomniał, że rządowa strategia dla górnictwa ma być przyjęta do maja. Do tego czasu rząd ma nadal konsultować projekt ze związkami. Negocjacje dalej prowadzić będzie wiceminister Paweł Poncyljusz. Woźniak chwalił związkowców za dobre przygotowanie do rozmów i wkład, jaki wnoszą do strategii. Potwierdził, że do końca marca Kompania Węglowa ma otrzymać pierwszą transzę (170 mln zł) dokapitalizowania. Kwestię układów zbiorowych pracy mają omawiać w bezpośrednich rozmowach związkowcy i pracodawcy, bez udziału resortu gospodarki.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane