Woźniak: Inflacja w sierpniu zgodna z przewidywaniami

14-09-2004, 18:22

Poziom inflacji w sierpniu jest zgodny z przewidywaniami, a nawet jest w dolnym przedziale tego, co rynek prognozował - powiedział PAP ekonomista CASE, Przemysław Woźniak.

"To potwierdza dosyć optymistyczne prognozy inflacyjne, szczególnie optymistyczne jest to, że ceny żywności, które szybko podnosiły się w drugim kwartale teraz zaczęły spadać" - dodał ekonomista CASE.

GUS podał we wtorek, że inflacja w sierpniu wyniosła 4,6 proc. licząc rok do roku, stabilizując się na poziomie z lipca, a deflacja licząc miesiąc do miesiąca w sierpniu wyniosła 0,4 proc. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w sierpniu o 9,3 proc. w stosunku do sierpnia 2003 roku i spadły o 1,6 proc. w stosunku do lipca tego roku.

Woźniak uważa, że wprawdzie ceny żywności zachowują się sezonowo, czyli w miesiącach letnich obserwujemy spadki, natomiast w tym roku z powodu wejścia Polski do Unii pesymiści spodziewali się, że te ceny nie spadną lub spadną mniej niż zwykle.

"Tymczasem spadki są jak najbardziej typowe. Spadek o 1,6 proc. jest jak najbardziej typowy dla sierpnia" - powiedział Woźniak.

"Oczywiście cały czas dynamika (wzrostu cen) żywności jest wysoka, ponieważ wynosi ponad 9 proc., natomiast nie rośnie już, tak jak w poprzednich miesiącach, czyli wzrost cen żywności wydaje się być zahamowany" - dodał Woźniak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Woźniak: Inflacja w sierpniu zgodna z przewidywaniami