Woźniak: Jest szansa, że za trzy lata rurociągiem Odessa- Brody popłynie ropa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-03-2006, 13:43

Zdaniem szefa resortu gospodarki Piotra Woźniaka, jest realne, by za 3 lata rurociągiem Odessa-Brody popłynęła ropa.

Zdaniem szefa resortu gospodarki Piotra Woźniaka, jest realne, by za 3 lata rurociągiem Odessa-Brody popłynęła ropa.

Piotr Woźniak powiedział dziennikarzom w czwartek, że dla projektu "warto znaleźć jak najlepsze warunki" i trzeba go spokojnie przemyśleć. Minister uważa, że projekt jest na tyle ciekawy, że wejdzie do niego kapitał prywatny, zarówno polski jak i zagraniczny.

Rurociąg z Odessy do Brodów został oddany do użytku w 2002 r. miał stanowić alternatywne w stosunku do rosyjskiego, źródło dostaw ropy na Ukrainę, do Polski i dalej do krajów UE. Jednak obecnie rurą transportowana jest rosyjska ropa w kierunku odwrotnym do planowanego, czyli do okolic Odessy.

Projekt przedłużenia rurociągu Odessa-Brody do Płocka (i być może dalej do Gdańska) przygotowuje Międzynarodowe Przedsiębiorstwo Rurociągowego Sarmatia. To polsko-ukraińska spółka studyjna, która powstała w lipcu 2004 roku. Po 50 proc. udziałów w tym podmiocie mają polskie Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) "Przyjaźń" (zarządzający polską siecią rurociągów) i jego ukraiński odpowiednik - Ukrtransnafta. Koszt budowy magistrali szacuje się na około 500 mln euro.

Wstępny biznesplan przedsięwzięcia jest już gotowy. Opracowanie analiz zlecono konsorcjum, w skład, którego wchodzą firmy konsultingowe z Finlandii, Niemiec i Grecji: SWECO PIC, ILF GmbH oraz KANTOR. Komisja Europejska przyznała na ten cel 2 mln euro.

Rządy Polski i Ukrainy zawarły umowę w sprawie użytkowania magistrali Odessa-Brody i jej integracji z siecią polskich rurociągów w listopadzie 2003 roku. List intencyjny w sprawie projektu przedłużenia rurociągu do Płocka, wykorzystującego surowiec z rejonu Morza Kaspijskiego, 16 stycznia 2004 r. podpisały PERN i Ukrtransnafta. Wkrótce potem rozpoczęły się prace przygotowawcze do powołania spółki studyjnej, mającej ocenić m.in. opłacalność tego przedsięwzięcia.

W lutym 2004 r. ukraiński rząd zdecydował, że naftociąg Odessa-Brody powinien służyć wyłącznie do transportowania kaspijskiej ropy z terminalu "Piwdennyj" w Odessie do Brodów. Później pojawiły się informacje o odwróceniu przesyłu ropy naftowej z Brodów do Odessy i transporcie tą drogą rosyjskiego surowca. Parametry odcinka rurociągu między Odessą a Brodami pozwalają przesyłać surowiec w obie strony - odwrócenie kierunku przesyłu jest więc możliwe.

Uruchomienie rurociągu Brody-Płock, wykorzystującego ropę naftową ze złóż Morza Kaspijskiego, miałoby zdywersyfikować dostawy tego surowca do Polski i częściowo uniezależnić nasz kraj, a także Ukrainę, od dostaw z Rosji. Przesyłany tą drogą surowiec mógłby być transportowany tranzytem do państw Europy Zachodniej.

W grudniu 2005 r. na temat projektu przedłużenia do Płocka rurociągu Odessa-Brody rozmawiali ówczesny prezes PERN Wojciech Tabiś (zajmował to stanowisko od połowy października 2004 r. i został jednogłośnie odwołany 7 stycznia tego roku; na jego miejsce powołano 13 lutego Lecha Marka Gorywodę), prezes Ukrtransnafty Aleksander Todijczuk oraz Zhanat Yertlesova z KazMunaiGaz, kazachskiego przedsiębiorstwa naftowego (KazMunaiGaz - według nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł zbliżonych do projektu, miałby zapewnić surowiec dla przedłużonej magistrali).

W środę komisarz Unii Europejskiej Faouzi Bensarsa poinformował na konferencji prasowej, że uzgodnienia dotyczące rozpoczęcia budowy ropociągu Odessa - Brody - Płock powinny zakończyć się do 15 lipca 2006 r. Do 31 marca 2006 r. opracowany ma zostać ostateczny biznesplan realizacji rurociągu, który zostanie przedłożony przedstawicielom UE, polskiemu Ministerstwu Gospodarki, ukraińskiemu resortowi paliw i energetyki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane