Woźniak: nie ma potrzeby obniżać akcyzę na olej napędowy

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 13-10-2006, 11:56

Zdaniem ministra gospdoarki, pożar w litewskiej rafinerii Możejki wpłynie niekorzystnie na polski rynek paliwowy.

Nie ma w tej chwili potrzeby wnioskować o obniżkę akcyzy na olej napędowy - powiedział w piątek minister gospodarki Piotr Woźniak. Jego zdaniem, pożar w litewskiej rafinerii Możejki wpłynie jednak niekorzystnie na polski rynek paliwowy.

Jak powiedział PAP Woźniak, po pożarze litewskiej rafinerii Mażeikiu Nafta (Możejki), "wypadł" kolejny dostawca oleju napędowego do Polski.

"Rafineria w Nowopołocku na Białorusi jest w remoncie, ograniczenia produkcji z powodów technicznych są w czeskich rafineriach. Sam PKN Orlen od dwóch miesięcy ma problemy z wymianą części instalacji. Podczas nocnego spotkania (z czwartku na piątek - PAP), jakie miałem z wiceministrem gospodarki Litwy i doradcą premiera Litwy, dowiedziałem się, że instalacja w Możejkach przede wszystkim przestanie produkować diesel" - powiedział Woźniak.

Jego zdaniem, to złe wiadomości, bo ze względu na sezon prac polowych, rolnictwo ma zwiększone zapotrzebowanie na olej napędowy. "Trzeba będzie kupować go gdzieś dalej, a to będzie miało konsekwencje dla rynku" - dodał Woźniak.

Na pytanie, czy resort gospodarki będzie wnioskował do ministerstwa finansów o obniżenie akcyzy na olej napędowy Woźniak odpowiedział, że "nie ma w tej chwili potrzeby, by tak reagować". Minister przypomniał, że kilkanaście dni temu wydał decyzje dla producentów i importerów paliw o przedłużeniu terminu tworzenia rezerw obowiązkowych z 30 września na 15 listopada, a w niektórych przypadkach nawet jeszcze dłużej.

Minister dodał, że pożar w litewskiej rafinerii może wpłynąć na tempo realizacji transakcji na zakup Możejek przez PKN Orlen.

"Kontrahenci mają prawo ocenić sytuację na nowo. Co innego bowiem jest kupować rafinerię pracującą pełną mocą i mającą swoje plany inwestycyjne, a co innego rafinerię, która pracuje tylko częścią mocy i w dodatku w jednym segmencie, a która zamiast planów inwestycyjnych ma w perspektywie poważny remont" - powiedział Woźniak.

Podkreślił jednak, że ostateczna decyzja o transakcji zakupu jest suwerenną decyzją obu stron.

PKN Orlen zawarł na przełomie maja i czerwca tego roku umowę kupna 53,7 proc. akcji Możejek należących do upadającego rosyjskiego koncernu Jukos za kwotę 1,49 mld USD oraz umowę nabycia od rządu Litwy 30,66 proc. akcji rafinerii za sumę 852 mln USD. Do ostatecznego zamknięcia transakcji potrzebna jest zgoda Komisji Europejskiej - wniosek w tej sprawie płocki koncern złożył do Komisji we wrześniu

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Woźniak: nie ma potrzeby obniżać akcyzę na olej napędowy