Woźniak: Nie przekreślamy planów prywatyzacji w górnictwie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-02-2006, 17:09

Minister gospodarki Piotr Woźniak zapowiedział, że resort nie przekreśla wcześniejszych planów prywatyzacji w górnictwie. W skorygowanym programie reformy górnictwa ujęte zostaną zarówno sugestie strony społecznej, jak i zmiany poprawiające bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Minister gospodarki Piotr Woźniak zapowiedział, że resort nie przekreśla wcześniejszych planów prywatyzacji w górnictwie. W skorygowanym programie reformy górnictwa ujęte zostaną zarówno sugestie strony społecznej, jak i zmiany poprawiające bezpieczeństwo energetyczne Polski.

W poniedziałek w Dąbrowie Górniczej Woźniak nie powiedział, jakie konkretnie związkowe sugestie ministerstwo zamierza uwzględnić w skorygowanym programie.

"Bardzo chciałbym, żeby program (dla górnictwa - PAP) został we właściwy sposób wykonany; na to, na ile będziemy go musieli korygować w zależności od sytuacji, nakłada się kwestia bezpieczeństwa energetycznego kraju, szczególnie widoczna po klęsce z dostawami gazu, która zdarzyła się na początku roku" - powiedział dziennikarzom minister, zapytany o perspektywy prywatyzacji w górnictwie.

Dodał, że po zawirowaniach w dostawach gazu, jakie miały miejsce na początku roku, należy inaczej niż dotąd spojrzeć na kwestię zaopatrzenia Polski w surowce energetyczne, w tym węgiel oraz - w tym kontekście - na kwestię bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Woźniak powiedział, że z zapowiadanego do końca lutego przeglądu wszystkich gospodarczych programów sektorowych, resort gospodarki nie zakończył jeszcze przeglądu programu dotyczącego motoryzacji, sektora zbrojeniowego oraz właśnie górnictwa. Przegląd ten zakończy się najdalej w marcu.

"Zbyt dużo jest narosłych oczekiwań, zwłaszcza wobec programu górniczego. Nie możemy ignorować sygnałów ze strony związków zawodowych, które się pojawiają. Wolimy je wziąć pod uwagę teraz niż po przeglądzie" - powiedział minister.

Wcześniej górnicze związki zawodowe kwestionowały głównie zawarty w obowiązującym programie projekt prywatyzacji w górnictwie; Jastrzębska Spółka Węglowa miała trafić na giełdę, a Katowicki Holding Węglowy pozyskać inwestora strategicznego. Procedury zostały już rozpoczęte.

Przed miesiącem wiceminister gospodarki Tomasz Wilczak mówił w Katowicach, że mimo rozpoczętych przez poprzedni rząd procedur, w tym roku żadna spółka węglowa nie zostanie sprywatyzowana. "Nic nie przekreślamy" - powiedział w poniedziałek minister Woźniak pytany, czy resort zamierza zrezygnować z prywatyzacji w sektorzewęglowym.

Minister ocenił, że choć przegląd programu dla górnictwa przedłuża się, a sam program obejmuje okres do końca 2006 roku, będzie jeszcze wystarczająco dużo czasu na wprowadzenie w życie proponowanych korekt. Jego zdaniem, nie ma potrzeby przyspieszania prac w tym zakresie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane