Woźniak: nie sądzę, by cena baryłki ropy przekroczyła 100 USD/b

Polska Agencja Prasowa SA
07-07-2006, 13:00

Zdaniem szefa resortu gospodarki Piotra Woźniaka cena baryłki ropy na światowych rynkach nie przekroczy 100 dolarów. Woźniak powiedział PAP w piątek, że dla polskiej gospodarki każda podwyżka cen paliw jest niebezpieczna.

Zdaniem szefa resortu gospodarki Piotra Woźniaka cena baryłki ropy na światowych rynkach nie przekroczy 100 dolarów. Woźniak powiedział PAP w piątek, że dla polskiej gospodarki każda podwyżka cen paliw jest niebezpieczna.

Ceny ropy rosną, a traderzy handlujący ropą podają, że jej cena może osiągnąć 100 USD za baryłkę. Piotr Woźniak uważa jednak, że "do aż takiej podwyżki nie dojdzie". Jego zdaniem, producenci i handlujący ropą sondują rynki.

Minister przyznał jednak, że ceny, chociaż już obecnie bardzo wysokie, mogą jeszcze wzrosnąć.

Cena 75 dol za baryłkę przebiła poziom z czasów kryzysu lat siedemdziesiątych. Podkreślam jednak, że obecnie na świecie są zupełnie inne niż wtedy warunki, bo gospodarka jest w bardzo dobrym stanie i dlatego nie ma powodu do alarmu" - powiedział minister.

Zwrócił uwagę, że rynek ropy jest niezwykle "wrażliwy" na informacje, także polityczne, i każda zmiana wywołuje "natychmiastową reakcję".

Szef resortu gospodarki nie chciał prognozować ceny benzyny na polskich stacjach. Urszula Cieślak z biura Reflex, monitorującego rynek paliw, powiedziała w czwartek PAP, że niebawem cena ta może przekroczyć 4,5 zł za litr etyliny 95.

"Każda podwyżka cen paliw jest niebezpieczna, bo może spowodować impuls inflacyjny. Natychmiastowa podwyżka wiąże się bowiem ze wzrostem kosztów transportu i uruchamia łańcuch podwyżek" - powiedział Woźniak.

Jego zdaniem, ze względu na siłę nabywczą średniej pensji, Polacy nie mogą porównywać się np. z Amerykanami, którzy trzy lata temu płacili za bak benzyny ok. 15 dolarów, teraz ok. 30 dol.

"Dla Polaków podobna zmiana, gdyby zamiast 250 zł za bak trzeba było zapłacić 500 zł, jest zasadniczą różnicą" - powiedział minister.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Woźniak: nie sądzę, by cena baryłki ropy przekroczyła 100 USD/b