Woźniak: Polska gospodarka nigdy nie notowała tak wysokiego wykorzystania mocy

31-05-2007, 12:12

Polska gospodarka sięgnęła granicy zdolności przemysłowych - przemysł wykorzystuje prawie 84 proc. swych mocy produkcyjnych. Takiego wskaźnika nasza gospodarka nigdy nie notowała - powiedział w czwartek minister gospodarki Piotr G. Woźniak. Dodał, że czekają nas dalsze inwestycje.

Jak wyjaśnił, nigdy nie dzieje się tak, że jednocześnie mogą pracować wszystkie urządzenia w przemyśle, bo zawsze zdarzają się jakieś awarie czy przestoje.

Jego zdaniem, wynik wykorzystania mocy świadczy o tym, że przy rosnącym rynku, polskie przedsiębiorstwa zdecydują się na wysokie inwestycje; perspektywy są dobre, a wykorzystanie inwestycji jest prawie całkowite.

"Z tych danych wynika, że szybciej i więcej już nie można; wobec tego bezwzględnie mamy przed sobą okres inwestycji w przemyśle" - powiedział Woźniak

W czwartek GUS podał, że Produkt Krajowy Brutto (PKB) wzrósł w I kwartale 2007 roku o 7,4 proc. po wzroście o 6,6 proc. w IV kwartale 2006 roku i 5,5 proc. w I kwartale 2006 roku.

Nakłady brutto na środki trwałe w I kwartale 2007 roku wzrosły o 29,6 proc. wobec wzrostu o 19,3 proc. w IV kwartale 2006 roku i 7,6 proc. w I kwartale 2006 roku.

Natomiast popyt krajowy w pierwszym kwartale bieżącego roku wzrósł o 8,6 proc. po wzroście o 8,6 proc. w IV kwartale 2006 roku i 5,3 proc. w I kwartale 2006 roku.

Dane GUS są nieco wyższe niż założenia, jakie przedstawiał resort gospodarki. Jak wyjaśnił Woźniak, wynika to z bardziej "konserwatywnego" sposobu liczenia, stosowanego przez ministerstwo.

"Z kwartału na kwartał wszystkie nasze projekcje lekko korygujemy w górę" - przyznał minister.

Pytany o prognozy resortu na następne kwartały, Woźniak powiedział, że w II kwartale PKB wyniesie ok. 6 proc. lub nieco więcej, zaś PKB dla całego roku - również powyżej 6 proc., przy wzrastającym popycie konsumpcyjnym (powyżej 20 proc.). (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Woźniak: Polska gospodarka nigdy nie notowała tak wysokiego wykorzystania mocy