Woźniak: przez 10-15 lat nie grozi nam wycofywanie się zagranicznych podmiotów

05-07-2007, 12:45

(ISB) Tempo wzrostu bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) do Polski przyspieszyło do blisko 30 proc. w I kw. tego roku wobec 16,5 proc. odnotowanych w 2006 roku, kiedy BIZ wyniosły ponad 11 mld euro, poinformował w czwartek minister gospodarki Piotr Woźniak. Według niego, przez najbliższe 10-15 lat nie musimy obawiać się wycofywania się zagranicznych podmiotów z polskiego rynku.

"Dynamika inwestycji na poziomie 16,5% w ub. roku jest bezprecedensowa od 1989 roku. W I kw. 2007 roku wzrost ten był jeszcze wyższy i wyniósł blisko 30%. To nie tylko efekt napływu inwestycji zagranicznych, ale także wydatki 2,5 mln euro polskich firm. Trzeba podkreślić, że w znacznej części są to reinwestowane zyski firm zagranicznych. To, że nie są one transferowane za granicę, lecz inwestowane ponownie, świadczy o wzroście zaufania do naszej gospodarki" - powiedział Woźniak podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Minister wyliczył, że skumulowana wartość inwestycji zagranicznych w Polsce to 90 mld euro, więc 11 mld euro zanotowane w 2006 roku stanowi ponad 10% tej sumy. Podkreślił także pozytywną strukturę tych inwestycji.

"Każdy 1 mld euro zainwestowanych w Polsce przekłada się na wzrost eksportu o 0,8 mld euro. To pozytywna tendencja, bowiem w pozostałych krajach naszego regionu inwestycje zagraniczne są ukierunkowane głównie na rynek zewnętrzny" - powiedział Woźniak.

Szef resortu gospodarki nie obawia się, że nadal dominują inwestycje w produkcję, a nie w korzystniejsze dla gospodarki usługi i badania.

"Nie mamy co prawda narzędzi do sterowania rodzajem napływających inwestycji, ale nie ma powodów do obaw, że wkrótce inwestorzy przeniosą produkcję dalej na Wschód. W ostatnim czasie wydaliśmy 924 nowych pozwoleń na działalność w 14 istniejących specjalnych strefach ekonomicznych (SSE), więc nie sądzę, by zagraniczne podmioty ograniczyły zaangażowanie w Polsce w perspektywie 10-15 lat" - powiedział Woźniak.

Minister dodał, że dzieje się to mimo wzrostu płac, co - jego zdaniem - jest to dowodem, że inwestorzy zagraniczni nie patrzą tylko na koszty produkcji, ale również na jakość pracy. A ta jest w Polsce na znacznie wyższym poziomie niż za naszą wschodnią granicą czy w Azji.

Woźniak pozytywnie ocenia także inwestycje offsetowe, podkreślając jednak, że ma on niewielkie znaczenie dla całej gospodarki. "Offset nie jest narzędziem systemowym, lecz dodatkiem, który ma żaden lub minimalny wpływ na wzrost gospodarczy. Pełne dane o realizacji umów przez Lockhead Martin będziemy mieć pod koniec miesiąca, ale jesteśmy zadowoleni i wycofaliśmy wcześniejsze zastrzeżenia wobec tej firmy" - podkreślił Woźniak. (ISB)

lk/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Woźniak: przez 10-15 lat nie grozi nam wycofywanie się zagranicznych podmiotów