Woźniak: przyczyną poniedziałkowej awarii mógł być stan sieci

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 28-06-2006, 16:19

Zdaniem ministra gospodarki Piotra Woźniaka, przyczyną poniedziałkowej awarii w dostawach prądu w północno- wschodniej Polsce, mógł być stan sieci. Minister uważa też, że przyczyniły się do tego wielkie upały.

Zdaniem ministra gospodarki Piotra Woźniaka, przyczyną poniedziałkowej awarii w dostawach prądu w północno- wschodniej Polsce, mógł być stan sieci. Minister uważa też, że przyczyniły się do tego wielkie upały.

"Wszystko wskazuje na to, że przyczyną awarii w dostawach prądu były sieci, które przy temperaturach ok. 35 st.C. nie wytrzymały i pękły w co najmniej dwóch miejscach" - powiedział w środę Woźniak, zastrzegając, że przyczyny awarii są w tej chwili badane.

Jak poinformowała w środę PAP rzeczniczka Polskich Sieci Elektroenergetycznych Operator Regina Wegnerowska, wstępne wyniki analizy przyczyn poniedziałkowej awarii być może będą znane w przyszłym tygodniu.

Piotr Woźniak powiedział, że choć w żaden sposób nie bagatelizuje poniedziałkowej awarii, nie uważa że był to tzw. blackout, czyli wielka awaria systemowa.

"System jest na szczęście dobrze zaprojektowany i działa. Wyłączenia nastąpiły, bo to się dzieje automatycznie" - powiedział minister. Woźniak dodał, że choć takie sytuacje, jak poniedziałkowa awaria to powód do "wstydu", ale czasami zdarzają się, np. niedawno w Czechach.

Przyznał, że rację mają eksperci energetyki, którzy twierdzą, że polskie sieci wymagają inwestycji.

Ekspert energetyki, prof. Krzysztof Żmijewski z Politechniki Warszawskiej w rozmowie z PAP we wtorek powiedział, że stan polskich sieci elektroenergetycznych jest fatalny i będzie się pogarszać. Jego zdaniem, konieczne są inwestycje rzędu ok. 15 mld zł.

"Zgadzam się, że inwestycje w sieci są konieczne, ale nie zgadzam się co do ich wielkości. Poza tym są one cały czas czynione" - powiedział minister.

W poniedziałek doszło do awarii, w wyniku której mieszkańcy północno - wschodniej Polski na kilka godzin zostali pozbawieni prądu. Prądu nie mieli m.in. mieszkańcy trzech powiatów województwa podlaskiego: suwalskiego, augustowskiego i sejneńskiego oraz niektórych miejscowości w województwie warmińsko- mazurskim, m.in. części Ełku, Giżycka i Węgorzewa.

Skutki awarii odczuwane były również w Warszawie, gdzie m.in. wystąpiły problemy w funkcjonowaniu lotniska Okęcie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Woźniak: przyczyną poniedziałkowej awarii mógł być stan sieci