Woźniak: są zastrzeżenia do niektórych ukraińskich artykułów

(Marek Druś)
21-12-2006, 13:25

Pojawiły się zastrzeżenia do jakości niektórych artykułów ukraińskich, m.in. ze względu na zawartość nadmiaru antybiotyków, pestycydów, powiedział minister gospodarki.

Minister gospodarki Piotr Woźniak poinformował w czwartek PAP, że pojawiły się zastrzeżenia do jakości niektórych ukraińskich artykułów, m.in. ze względu na zawartość w nich nadmiaru antybiotyków i pestycydów.

"Pojawiły się zastrzeżenia do jakości niektórych artykułów ukraińskich, m.in. ze względu na zawartość nadmiaru antybiotyków, pestycydów. Towarów, w których to może być, jest cały szereg" - powiedział Woźniak.

Na pytanie PAP, czy w resorcie powstaje lista artykułów ukraińskich, na które od stycznia Polska chce wprowadzić embargo na ich import, Woźniak odpowiedział: "Nie robimy takich list".

"Robimy tylko listy tego, co wyeksportujemy i wyimportujemy, ale pod względem wartościowym, a nie fitosanitarnym czy weterynaryjnym" - powiedział. Dodał, że to nie należy do kompetencji resortu gospodarki.

Także biuro prasowe ministerstwa rolnictwa poinformowało w czwartek, że resort ma pewne zastrzeżenia co do niektórych produktów importowanych z Ukrainy. Chodzi o przestrzeganie standardów fitosanitarnych i weterynaryjnych. Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP m.in. Inspekcja Weterynaryjna ma zastrzeżenia co do przestrzegania standardów w przetwórstwie ryb.

W czwartek IAR podała, że od stycznia Polska chce wprowadzić embargo na import niektórych ukraińskich towarów. Miała to być reakcja na przedłużający się zakaz eksportu polskiego mięsa na Ukrainę.

Ukraina wstrzymała import mięsa z Polski 26 marca tego roku. Jako powód tej decyzji podano, nie złą jakość mięsa i produktów mięsnych, ale jego przemyt z Polski, za co - zdaniem polskiego resortu rolnictwa - nie może odpowiadać polska strona.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Woźniak: są zastrzeżenia do niektórych ukraińskich artykułów