WPHI: nagroda "Przyjaciel polskiej gospodarki" m.in. dla Goldman Sachs

  • PAP
opublikowano: 01-03-2018, 10:40

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji (WPHI) konsulatu polskiego w Nowym Jorku przyznał w coroczne nagrody "Przyjaciel polskiej gospodarki". Wśród laureatów znalazł się m.in. amerykański potentat bankowy Goldman Sachs.

Obecny podczas środowej Gali Biznesu konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski powiedział PAP, że wspieranie gospodarki należy do najważniejszych zadań dyplomacji ekonomicznej. Jak mówił, dyplomacja ekonomiczna chce pomóc "promować polskich eksporterów i inwestorów, jak też oczywiście przyciągać amerykańskich inwestorów do Polski”.

Konsul generalny z zadowoleniem przyjął obecność na gali firm amerykańskich, które inwestują w Polsce, jak i polskich działających w USA. Wyraził nadzieję, że co roku będzie więcej inwestycji, a także będzie się powiększać polski eksport szczególnie w sektorze spożywczym czy meblarskim.

„Jeśli chodzi o inwestycje, to chcemy przyciągać wysoko jakościowe, które sprowadzą nowe technologie do Polski, a zarazem przyciągną do pracy polskich inżynierów, technologów wysokiej klasy. Zależy nam też, by dzięki relacjom ekonomicznym, jeszcze bardziej wzrosła wymiana i transfer technologii do polskiego przemysłu dla obopólnych korzyści” – dodał Golubiewski.

W ocenie szefowej WPHI, konsul Sabiny Klimek w ostatnim czasie nastąpiło znaczące wzmocnienie polsko-amerykańskich relacji handlowych. „Rosną nam obroty handlowe ze Stanami Zjednoczonymi. W 2017 roku sięgały ok. 12 mld dol., czyli o 4 mld dol. więcej niż w 2014 roku. Zacieśniają się gospodarcze więzy polsko-amerykańskie, pojawiają się nowe inwestycje amerykańskie w Polsce” – podkreśliła.

Arthur Ambrose z Goldman Sachs powiedział PAP, że jego firma - nagrodzona przez WPHI - w ostatnich kilku latach odnotowała w Polsce "niezwykły wzrost". Z dużym uznaniem mówił też o polskich pracownikach.

Nagrodę otrzymała także firma Onwelo, specjalizująca się w usługach i rozwiązaniach IT dla branży finansowej, farmaceutycznej, produkcyjnej. Aneta Kuczewska z Onwelo poinformowała, że założona trzy lat temu firma zatrudnia ponad 350 osób, ma osiem biur w Polsce i USA. Dodała, że firma zdobyła 100 klientów w Unii Europejskiej, a także w USA.

WPHI nagrodził też firmę medyczną BetaMed. Założycielka firmy Beata Drzazga mówiła, że BetaMed stworzyła sama. "Zatrudniłam najpierw dwie osoby, trzy, potem było tysiąc, 2 tys., a obecnie już 3 tys. Byłam pielęgniarką, która się zbuntowała. Przez 11 lat widziałam jak służba zdrowia wygląda i chciałam pokazać, że może wyglądać inaczej” – tłumaczyła.

Przed rokiem postanowiła rozszerzyć działalność swojej firmy na USA. Zaczęła od Las Vegas w Newadzie. „Chcę się też przyjrzeć, jakie są potrzeby w Stanach, bo może ludzie będą chcieli jeszcze czegoś innego. Mam zamiar później pomyśleć także o Florydzie i Nowym Jorku” – zapowiadała.

Nagrodę "Przyjaciel polskiej gospodarki" dostała też Gallery Little Poland, prowadzona przez Dagmarę Łyczko-Kanclerz. Od sześciu lat firma importuje polskie zabawki. Trafiły one już do ponad 100 sieci handlowych w Stanach Zjednoczonych.

WPHI wyróżnił też polonijnych importerów polskiej żywności, jak Brooklyn Import, Square Enterprises, J&B.

Konsul honorowy RP w Newadzie John Petkus oraz szef szkoły biznesu University of Texas w Dallas prof. Hubert Zydorek zostali uhonorowani w uznaniu za pomoc w rozwoju polsko-amerykańskich relacji handlowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu