Wpłata do budżetu z zysku NBP wyższa o 500 mln zł

opublikowano: 09-01-2007, 20:00

Wpłata do budżetu z zysku NBP będzie najprawdopodobniej o ok. 500 mln zł wyższa, niż 1,97 mld zł zakładane w budżecie na 2007 r.

Wpłata do budżetu z zysku Narodowego Banku Polskiego (NBP) będzie najprawdopodobniej o ok. 500 mln zł wyższa, niż 1,97 mld zł zakładane w budżecie na 2007 r. - powiedziała we wtorek dziennikarzom wiceminister finansów Elżbieta Suchocka- Roguska.

Według niej, większość środków można będzie przeznaczyć na postulowane przez resort edukacji i Ligę Polskich Rodzin podwyżki dla nauczycieli.

W ustawie budżetowej na 2007 r. zapisano, że NBP wpłaci w tym roku do budżetu 1,97 mld zł. To wpłata z zysku, którą NBP wpłaca corocznie do budżetu w wysokości określonej każdorazowo przez ustawy budżetowe.

NBP podał we wtorkowym komunikacie, że wstępny wynik finansowy w 2006 roku wyniesie około 2,5 mld zł.

"Na wyższe wykonanie zysku NBP oddziaływało odmienne, od zakładanego w planie, kształtowanie się czynników ekonomicznych wpływających na przychody i koszty banku centralnego, a w szczególności: kursów walutowych, zagranicznych stóp procentowych oraz poziomu płynności w sektorze bankowym" - czytamy w komunikacie.

NBP zaznacza jednak, że wstępny zysk NBP za 2006 rok może ulec zmianie na skutek: korekt w księgach rachunkowych NBP dokonanych po dniu bilansowym oraz badania rocznego Sprawozdania finansowego Narodowego Banku Polskiego na dzień 31 grudnia 2006 r., które będzie przeprowadzone przez niezależnego audytora.

Senatorowie PiS i LPR zgłosili we wtorek poprawkę, zakładającą iż dodatkowe środki na podwyżki dla nauczycieli mają pochodzić ze zwiększenia o 462 mln zł wpłaty do budżetu z zysku Narodowego Banku Polskiego (NBP). Chodzi o sfinansowanie 5-procentowych podwyżek dla nauczycieli.

W środę poprawki do budżetu ma zaopiniować senacka Komisja Gospodarki Narodowej. Głosowanie w Senacie odbędzie się najprawdopodobniej w czwartek. (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane