Wpływ Fedu niejednoznaczny

Rozmawiała: Jagoda Fryc
opublikowano: 30-03-2016, 22:00

Janet Yellen we wtorkowym wystąpieniu dała inwestorom do zrozumienia, że podwyżki stóp procentowych będą raczej później niż wcześniej.

3 PYTANIA DO… TOMASZA TARCZYŃSKIEGO, PREZESA OPOKA TFI

1. Co niepokoi w gospodarce USA?

Mimo że gospodarka w USA rozwija się szybciej niż gospodarka większości krajów rozwiniętych, to i tak to pokryzysowe ożywienie gospodarcze po 2009 r. należy do najsłabszych spośród porecesyjnych zwyżek. Dług w gospodarkach — nie tylko amerykańskiej — chociaż jest już mało efektywny, zwiększa się w rekordowym tempie. Jest on głównym czynnikiem, który powoduje zwiększoną wrażliwość na cykliczne wahania koniunktury i różnego rodzaju wstrząsy.

2 Jakiej polityki ze strony Fedu można się spodziewać?

Przy ewentualnych atakach paniki na giełdzie zamiast podwyżki będą wdrażane kolejne programy luzowania ilościowego (QE). Taki trend jest widoczny już teraz, skoro przy zawahaniu na giełdach po pierwszej podwyżce stóp procentowych zmienił się ton wypowiedzi Fedu. W związku z tym nie sądzimy, żeby nastąpiła dłuższa sekwencja podwyżek, a nawet jeśli tak się stanie, będzie ona szybko odwracana.

3 Czy po wystąpieniu Janet Yellen zmieniło się postrzeganie rynku?

Skuteczność interwencji banków centralnych zależy od awersji inwestorów do ryzyka. Jeżeli inwestorzy nie są skłonni do ryzyka, interwencje są nie tylko nieefektywne, ale wręcz przeciwskuteczne. Obecnie trend na rynkach akcji w USA nie jest klarowny. Z jednej strony na części indeksów mamy sekwencje niższych szczytów i niższych dołków, czyli trend spadkowy. Z drugiej strony ostatnio mocno poprawiły się szerokości rynkowe, a najważniejszy indeks świata S&P500 jest w konsolidacji. W związku z tym w krótkim terminie lepiej powstrzymać się od oceny wpływu polityki na rynki. W długim okresie żadne interwencje banku centralnego nie są w stanie zmienić faktu, że wyceny w USA są rekordowe i gwarantują długoterminowym inwestorom poniesienie realnej straty. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rozmawiała: Jagoda Fryc

Polecane