Czytasz dzięki

Wpływ zniesienia limitu składek na sektor IT do szczegółowych analiz – wiceminister finansów

GSU
opublikowano: 23-10-2019, 12:31

W ocenie wiceministra finansów Leszka Skiby, wpływ planowanego zniesienia 30-krotniości składek na utratę specjalistów, w szczególności w sektorze IT, powinien być szczegółowo przeanalizowany w trakcie prac legislacyjnych.

Poseł Paweł Pudłowski w interpelacji skierowanej do Ministra Finansów zwrócił uwagę, że zniesienie 30-krotności składek na ZUS obejmie skutkami ok. 350 tys. pracowników i będzie skutkować pogorszeniem się konkurencyjności polskiego rynku pracy oraz pogłębianiem jego segmentacji. Zwrócił uwagę, że zniesienie limitu dotknie głównie specjalistów, ekspertów, ze szczególnym uwzględnieniem sektora IT. Zapytał, czy  w związku z tym nie zachodzi obawa, że polskie firmy stracą pracowników, głównie specjalistów branży IT. Pytał też czy zniesieniem limitu nie przyczyni się do zainteresowania przez pracowników wyborem systemu ubezpieczeniowego w innych krajach UE?

wiceminister finansów
Zobacz więcej

Leszek Skiba

wiceminister finansów WM

„Uważam, iż kwestie te powinny być przedmiotem szczegółowych analiz w trakcie prac legislacyjnych nad projektem ustawy znoszącej limit trzydziestokrotni w opłacaniu składek do ZUS” – napisał Leszek Skiba, wiceminister Finansów w odpowiedzi na interpelację.

Przypomniał, że według szacunków Ministerstwa Finansów skutek finansowy netto zniesienia limitu 30-krotności składek do ZUS uwzględniający z jednej strony planowane zwiększenie przychodów Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ze składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, z drugiej zaś strony spadek dochodów z PIT, CIT oraz składki zdrowotnej do NFZ, jest oszacowany na kwotę 5,1 mld zł w 2020 r. 

W wrześniu 55 organizacji zrzeszających pracodawców złożyło na ręce premiera Mateusza Morawieckiego apel z ostrzeżeniem, że zniesienie limitu składek na ZUS będzie kolejną dużą barierą, która ograniczy możliwość rozwoju gospodarki. Zwracali uwagę, że zniesienie limitu oznacza  skokowy wzrost kosztów pracy, który negatywnie wpłynie na rozwijanie działalności gospodarczej w Polsce.

„Pierwszym odczuwalnym skutkiem zniesienia limitu składek na ZUS będzie obniżenie wynagrodzenia netto pracowników z omawianych branż nawet o 11 proc., a wzrost kosztów zatrudnienia dla pracodawcy może osiągnąć 16 proc. Zniesienie limitu składek na ZUS oznacza skokowy wzrost kosztów pracy, który negatywnie wpłynie na rozwijanie działalności gospodarczej w Polsce. Apelujemy więc o jego utrzymanie” – napisano.

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GSU

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy