Wraca popyt na obligacje

Anna Borys
12-10-2006, 00:00

Wczorajsza aukcja pokazała, że wraca popyt na polskie obligacje. Papiery skarbowe kupowali zarówno inwestorzy zagraniczni, jak i krajowi. Na środowym przetargu Ministerstwo Finansów sprzedało dziesięcioletnie obligacje (DS1017) o wartości 2 mld zł. Średnia rentowność wyniosła 5,489 proc. Wysoki popyt (4,8 mld zł) skłonił resort do przeprowadzenia oferty dodatkowej, na której sprzedano papiery za 400 mln zł.

Można więc aukcję uznać za sukces, jednak pod koniec sesji ceny na rynku wtórnym nieznacznie spadły. Stało się tak dlatego, że część graczy dokonywała zakupów na rynku pierwotnym, by później sprzedać papiery na wtórnym. W ten sposób wymieniali po prostu stare obligacje na nowe.

Nic dziwnego, że o godzinie 15.30 rentowność dwuletnich papierów wartościowych wzrosła do 4,94 proc., z 4,92 proc. we wtorek, a pięcioletnich osiągnęła 5,31 proc., wobec z 5,29 proc. dzień wcześniej. Dochodowość dziesięcioletnich obligacji pozostała na poziomie 5,45 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wraca popyt na obligacje