Wraca rynek pracownika, ale tylko dla niektórych

DCZ
01-07-2011, 00:00

Zarobki specjalistów i menedżerów zależą od koniunktury i od sektora, w jakim pracują.

Zarobki specjalistów i menedżerów zależą od koniunktury i od sektora, w jakim pracują.

Wskaźnik bezrobocia wciąż jest w Polsce wysoki, ale niektórzy specjaliści i menedżerowie na brak pracy nie narzekają. Zdaniem doradców personalnych z firmy Antal International w przypadku specjalistów z IT, finansów czy motoryzacji można nawet mówić o rynku pracownika. Wysoko wykwalifikowanych specjalistów jest coraz mniej w stosunku do potrzeb, dlatego najlepszych pracodawcy kuszą coraz wyższymi zarobkami.

Z badania Antal International wynika, że najwyższe zarobki osiągają specjaliści w IT i telekomunikacji, zarówno na stanowiskach technicznych, jak i sprzedażowych. Przykładowo, Java Developer zarabia 11 tys. zł, ale już business development manager w dużej warszawskiej firmie IT dostaje co miesiąc 39 tys. zł. Wyższe pensje można uzyskać dzięki certyfikatom, np. zarządzania projektami (PMI, PRINCE2) lub produktowym IBM-u, Microsoftu czy Cisco.

Firmy najbardziej szukają dziś inżynierów. Przekłada się to na zarobki. W Łodzi quality manager zarabia 10-15 tys. zł, a w mniejszych miejscowościach, gdzie są zakłady produkcyjne, około 12 tys. zł.

— Wyższa pensja to często rekompensata za przeprowadzkę do małego miasta — wyjaśnia Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

Specjaliści i menedżerowie od sprzedaży i marketingu to trzecia co do zarobków grupa zawodowa. Pensja regional sales menedżera na Dolnym Śląsku w sektorze FMCG to 5,5 tys. zł, ale w Warszawie już 6-8 tys. zł. Menedżer sprzedaży w logistyce w stolicy zarobi ponad 8 tys. zł, a senior sales manager w FMCG 12 tys. zł brutto.

— Różnice wynikają m.in. z różnego zakresu obowiązków oraz z wielkości i zasięgu działania firmy — tłumaczy Artur Skiba.

Najwyższe płace mają product marketing manager i business development manager w farmacji — osiągają 17 tys. zł.

W branży finansowej stawka księgowego to średnio 4 tys. zł, samodzielnej księgowej 5-8 tys. zł, a kontrolera finansowego 8-10 tys. zł brutto. Najwięcej zarabiają główni księgowi (około 12 tys. zł) i dyrektorzy finansowi (nawet 20 tys. zł).

Według badania Antal International średnia płaca menedżera HR to 14 tys. zł, a specjalisty HR 5 tys. zł.

— Zarobki specjalistów HR wynikają z tego, że bariera wejścia do zawodu jest dosyć niska. To pierwszy etap ścieżki zawodowej i znacząco rosną płace najlepszych, którzy awansują na menedżera. Aby to osiągnąć, warto inwestować w doskonalenie umiejętności — komentuje Artur Skiba.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Wraca rynek pracownika, ale tylko dla niektórych