Wreszcie inwestycje

  • Andrzej Arendarski
opublikowano: 04-01-2018, 22:00

Państwa najwyżej rozwinięte opierają gospodarkę na usługach, zaś w rozwijających się dominuje przemysł.

Polska obecnie znajduje się na pograniczu tych kategorii, zatem tylko rozwój harmonijny spowoduje utrwalenie wzrostu PKB w roku 2018 i kolejnych. Każdy zakład przemysłowy naturalnie obrasta firmami usługowymi. Dlatego należy wspierać wszelkie plany reindustrializacji, zwłaszcza zaniedbanej ściany wschodniej. Po okresie wyczekiwania decyzje inwestycyjne wreszcie podejmuje także sektor prywatny.

Na przykład w powiecie lubartowskim powstaje huta szkła, która da zatrudnienie około 800 osobom. W tamtej okolicy mieszkańców poszukujących pracy jest ponad 4 tys. Dodatkowo cieszy, że inwestycję tworzy kapitał całkowicie polski, dostrzegający potencjał ściany wschodniej. Oczywiście jeden podmiot nie zlikwiduje lokalnego bezrobocia, ale wraz z przemysłem zjawią się firmy transportowe oraz inni dostawcy usług. To system naczyń połączonych, o którym polscy przedsiębiorcy zbyt często zapominają w zachłyśnięciu się mniej kapitałochłonnymi usługami. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANDRZEJ ARENDARSKI, prezes Krajowej Izby Gospodarczej

Polecane