Wreszcie w górę

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 26-01-2005, 00:00

Wbrew obawom analityków, spodziewających się kontynuacji przeceny, rynki europejskie podjęły próbę zmiany trendu. Potencjał strony popytowej jest jednak mocno ograniczony i może nie podołać wyzwaniu.

Do poprawy nastrojów na rynku walnie przyczyniły się raporty dwóch brytyjskich firm. W obu przypadkach zostały przekroczone prognozy analityków. Największy na tamtejszym rynku ubezpieczyciel — Aviva — zwiększył w 2004 r. sprzedaż polis na życie i emerytalnych o ponad 7 proc., do 2,55 mld GBP. Szacunki ekspertów zakładały kilkadziesiąt milionów mniej. Na fali branżowego optymizmu rosną też notowania Aegona i Prudentialu.

Z kolei wicelider brytyjskiego rynku usług telefonicznych — Cable & Wireless, choć odnotował spadek przychodów, podał wyniki lepsze od oczekiwanych. Na dodatek, dzięki restrukturyzacji ma szansę na drugi z rzędu zysk netto. Blisko 1,5 proc. dodał do swojej wyceny SAP, największy na świecie producent oprogramowania zarządzającego. Rynek spodziewa się, że w IV kwartale niemieckiej spółce udało się o ponad 20 proc. zwiększyć wartość zysku netto. W górę szły też spółki użyteczności publicznej. Kurs francuskiego Suezu rósł o ponad 2 proc. Z kolei E.ON, największy niemiecki dostawca prądu, zyskiwał około 1 proc.

Od mocnego uderzenia zaczęła się też sesja w Stanach Zjednoczonych. Optymizm inwestorów uzasadniał spadek cen ropy poniżej 49 USD za baryłkę i dobre raporty czołowych spółek, w tym Merill Lynch, ECM i Xeroxa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Wreszcie w górę