Wróci popyt na złotego, więc dolar celuje w 3 zł

Mariusz Potaczała
opublikowano: 05-06-2006, 00:00
Obserwuj w MójPB:

Miniony tydzień przyniósł umocnienie złotego wobec walut. Kurs dolara w piątek spadł do 3,0250 zł wobec najwyższego poziomu tygodniowego 3,0950 zł. Z kolei euro poruszało się w przedziale 3,91- -3,96 zł.

Wzmocnienie notowań złotego to wynik spadku dolara amerykańskiego na rynkach zagranicznych oraz napływu pozytywnych danych makroekonomicznych z Polski. Wzrost gospodarczy w I kwartale 2006 r. wyniósł 5,2 proc., licząc rok do roku, wobec oczekiwanych przez analityków 5 proc. Resort finansów podtrzymał tegoroczną prognozę wzrostu PKB równą 4,6 proc. Dużo większym optymistą jest premier Kazimierz Marcinkiewicz, który oczekuje dynamiki 5,0-5,5 proc.

Obok publikacji danych makroekonomicznych drugim kluczowym wydarzeniem ostatniego tygodnia było posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej i pozostawienie stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Ta oczekiwana decyzja nie wywołała zmian na rynku złotego, a jedynie oddaliła możliwość dalszych obniżek. Obecnie główna stopa procentowa wynosi 4,0 proc.

Z komentarzy członków RPP wynika, że teraz bardziej prawdopodobne mogą okazać się podwyżki. Jakby na potwierdzenie tych oczekiwań resort finansów zapowiedział wzrost inflacji w maju do 0,9 proc. (rok do roku). Z kolei Leszek Balcerowicz, szef NBP, zwrócił uwagę na ryzyko wzrostu płac w gospodarce, które może wkrótce stać się głównym czynnikiem powodującym podwyżki cen.

Złoty nie zareagował na te komentarze, podobnie jak na prognozę Leszka Balcerowicza spadku prawdopodobieństwa dalszego umacniania się krajowej waluty. Reakcji nie było z powodu bardzo mocnych fundamentów polskiej gospodarki. Z danych o inflacji bazowej wynika, że w najbliższych miesiącach presja inflacyjna pozostanie niewielka.

W tym tygodniu oczekujemy dalszego osłabienia dolara amerykańskiego i powrotu inwestorów do zakupów walut na rynkach wschodzących. Powinno to spowodować wyraźny spadek kursu dolara do około 3,00 zł. Z kolei notowania euro nie powinny odbiegać znacząco od tych z ubiegłego tygodnia. Kurs powinien poruszać się w przedziale 3,89-3,96. Uczestnicy rynku krajowego cały czas będą obserwować zmiany na rynku międzynarodowym, a kurs EUR/USD pozostanie wyznacznikiem notowań złotego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Polecane