Wrocław przyciąga

Katarzyna Kozińska
opublikowano: 09-09-2005, 00:00

Dolny Śląsk przyciąga kolejne firmy z branży AGD. Dziś rusza nowy zakład Whirlpoola, buduje Electrolux, a do inwestycji przymierza się LG.

Amerykański koncern Whirlpool uruchomi dziś we Wrocławiu produkcję kuchni. Inwestycja, której wartości grupa nie ujawnia, jest częścią dużego projektu wycenionego na 100 mln EUR. W 2004 r. Whirlpool zdecydował, że za te pieniądze w Polsce uruchomi linię produkcyjną kuchni, rozwinie istniejącą produkcję lodówek oraz rozbuduje wrocławskie centrum doskonałości technologicznej. Koncern zapewnia, że to centrum jest jednym z najważniejszych ośrodków opracowujących rozwiązania innowacyjne i wzory dla grupy.

Na realizację obiecanych inwestycji ma czas do 2008 r. Przypomnijmy, że za 42 mln USD Whirlpool kupił w 2002 r. fabrykę Polaru. W dwa lata zainwestował w nią 30 mln EUR. Udział w rynku AGD szacuje na blisko 20 proc.

Odrobina żalu

Z koncernem zamierza kooperować włoska Marcegaglia, która niedaleko Olesna uruchamia produkcję kondensatorów do lodówek. Jednak wrocławski urząd miasta jest trochę rozczarowany współpracą z amerykańskim koncernem.

— Zgodnie z umową Whirlpool miał tak pokierować projektami, żeby zachęcić do inwestowania mniejsze firmy, kooperujące z fabryką AGD. Żaden z zagranicznych poddostawców nie zdecydował się na to. Pod tym względem świetnie spisał się Fagor, hiszpański właściciel Wrozametu. Zwiększył produkcję, co zachęciło do inwestycji w Polsce aż pięć nowych firm, które łącznie chcą zainwestować do 50 mln EUR i zatrudnić około 300 osób — mówi Paweł Panczyj z zespołu wspierania inwestorów w biurze prezydenta Wrocławia.

Dwa miesiące temu Fagor zapowiedział, że do końca 2008 r. zainwestuje w fabrykę piekarników, pralek i suszarek ponad 130 mln zł. Chce w niej zatrudnić ponad 1000 osób.

Z Korei i Szwecji

Inwestycje konkurencji zachęcają kolejnych producentów do wydawania pieniędzy. Po Fagorze i Whirlpoolu swój zakład AGD na Dolnym Śląsku zamierza zlokalizować LG Electronics. Koreańczycy chcą też w tej okolicy zbudować fabrykę ekranów ciekłokrystalicznych i doprowadzić do otwarcia sześciu zakładów kooperujących. Wartość wszystkich inwestycji jest wyceniana na 800 mln EUR.

Po sąsiedzku, w Oławie i Żarowie, na terenie wałbrzyskiej strefy zakłady buduje Electrolux. Koncern wybrał Polskę, decydując jednocześnie o zamknięciu kilku europejskich fabryk. Zamierza zainwestować około 250 mln zł i zatrudniać ponad 800 osób. Ze szwedzkim inwestorem zamierza kooperować polsko-włoska spółka Inox, która w pobliżu wybuduje fabrykę części do sprzętu AGD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wrocław przyciąga