Wrocław zabiega w Paryżu o organizację EXPO w 2012 r.

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 30-06-2006, 17:32

Kultura czasu wolnego w gospodarkach światowych - taki tytuł będzie nosiła tematyczna wystawa EXPO w 2012 r. jeśli jej organizacja zostanie powierzona Wrocławiowi. Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz zaprezentował w piątek miasto i temat podczas konferencji Biura Wystaw Światowych (BIE), która trwa od czwartku w Paryżu.

Kultura czasu wolnego w gospodarkach światowych - taki tytuł będzie nosiła tematyczna wystawa EXPO w 2012 r. jeśli jej organizacja zostanie powierzona Wrocławiowi. Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz zaprezentował w piątek miasto i temat podczas konferencji Biura Wystaw Światowych (BIE), która trwa od czwartku w Paryżu.

Stolica Dolnego Śląska wystartowała w wyścigu o organizację wystawy, o którą zabiegają też Korea i Maroko. Oba kraje złożyły już formalne zgłoszenia. Polska wciąż nie przedłożyła stosownych dokumentów, choć premier Kazimierz Marcinkiewicz w połowie czerwca deklarował, że jeszcze w tym miesiącu do BIE trafi formalne zgłoszenie Wrocławia.

Do momentu nadania depeszy PAP nie udało się uzyskać komentarza rzecznika rządu Konrada Ciesiołkiewicza w sprawie opóźnienia zgłoszenia kandydatury Wrocławia jako organizatora wystawy.

Dutkiewicz poinformował w piątek PAP, że przekazał sekretarzowi generalnemu BIE kopię decyzji Rady Ministrów, która wyraziła zgodę na zorganizowanie EXPO w 2012 r. we Wrocławiu. "Potrzebne są jednak oficjalne dokumenty. Muszą być dopełnione formalności i nasze siły dyplomatyczne muszą podjąć starania, abyśmy mieli szansę wygrać ten wyścig" - powiedział Dutkiewicz.

Dodał, że Wrocław świetnie wypada w prezentacjach, jest dobrze reklamowany i wciąż wielu komisarzy pamięta miasto z czasów, gdy w 2002 r. ubiegało się o organizację wystawy EXPO w 2010 r. (rywalizację wygrał Szanghaj).

W połowie czerwca premier Marcinkiewicz przebywając we Wrocławiu zadeklarował pełne poparcie rządu dla kandydatury Wrocławia jako organizatora tematycznej wystawy EXPO w 2012 r.

Premier mówił wtedy o powołaniu komitetu organizacyjnego wystawy, na czele którego stanął minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski. Zapowiedział też, że w czerwcu Wrocław będzie zgłoszony w BIE w Paryżu, które zajmuje się koordynacją i organizacją EXPO. Wniosek musi być podpisany przez premiera, a do końca roku ma być złożony komplet dokumentów dotyczących kandydatury Wrocławia.

Wrocław już po raz drugi ubiega się o to, by zostać gospodarzem EXPO. W 2002 r. miasto przegrało z Szanghajem walkę o organizację światowej wystawy EXPO w 2010 r. Tym razem stolica Dolnego Śląska chce ubiegać się o tzw. tematyczną wystawę - mniejszą, ale również o międzynarodowym prestiżu. Taka wystawa odbywa się co cztery lata.

Wrocławskie EXPO byłoby zlokalizowane na osiedlu Żerniki, na terenie, który był planowany pod wystawę EXPO 2010. Szacunkowy koszt zorganizowania wystawy to ok. 100 mln euro. Udział w finansowaniu EXPO miałby Skarb Państwa, miasto i wystawcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Wrocław zabiega w Paryżu o organizację EXPO w 2012 r.