Wrocław zamiast Francji, Japonii i USA

Marta Filipiak
23-06-2005, 00:00

Amerykanie przeniosą do Polski wszystkie linie wytwarzające gipsy syntetyczne. Produkcję z trzech państw przejmie Wrocław.

3M, amerykańska korporacja przemysłowa, zamierza przenieść do Polski produkcję z fabryk rozrzuconych obecnie na trzech kontynentach. We Wrocławiu zostaną usytuowane wszystkie linie produkcyjne gipsów syntetycznych wykorzystywanych w medycynie i tym samym Polska stanie się jedynym producentem wyrobu, który daje 3M 40-proc. udział w rynku.

— W pierwszym etapie przeniesiemy do Wrocławia produkcję z Francji. Gdy zacznie poprawnie funkcjonować, podobny zabieg czeka fabrykę w Kalifornii. W trzeciej kolejności trafi do nas linia produkcyjna z Japonii — informuje Piotr Freyberg, dyrektor generalny 3M Poland.

Całość inwestycji będzie miała wartość około 30 mln USD. Dziś firma zatrudnia 55 osób, dodatkowo zatrudni 130.

Dobre doświadczenia

O wyborze Polski zdecydowały dwa elementy. Po pierwsze — 3M dąży do konsolidacji produkcji. Dzięki kumulacji firma zwiększy efektywność o 25 proc., głównie dzięki zmniejszeniu kosztów administracji. Po drugie — 3M ma dobre doświadczenia z prowadzenia biznesu nad Wisłą.

— Koncern zdecydował się na Polskę m.in. dlatego, że już raz z powodzeniem przeprowadził podobną operację, wcielając w struktury 3M wrocławski Viscoplast — tłumaczy Piotr Freyberg.

Firma podkreśla również ułatwienia ze strony samorządu.

— Mając w perspektywie tak znaczną inwestycję, staraliśmy się bardzo uprościć to, co najtrudniejsze, czyli biurokrację, a także kwestie, które nie leżą bezpośrednio w naszym zakresie — wyjaśnia Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

To jeszcze nie koniec

Kumulowanie produkcji we Wrocławiu spowoduje, że większość przychodów polskiego oddziału stanowić będzie eksport. Sam Viscoplast ze sprzedaży poza Polskę uzyskiwał 5 proc. przychodów, dziś jest to 30 proc. Niedługo będzie znacznie więcej.

— Gdy ruszy wytwarzanie gipsów syntetycznych, sprzedaż poza kraj wyniesie nawet 80 proc. przychodów. Głównie dlatego, że w Polsce są one jeszcze mało popularne. Zarówno wśród lekarzy, jak i pacjentów — ocenia Piotr Freyberg.

Nie będzie to jednak koniec planów 3M w Polsce. Być może już wkrótce zostanie przeniesiona do Polski następna część korporacji.

— Na wrocławskiej działce jest jeszcze sporo miejsca, mam więc nadzieję, że ściągniemy tu kolejną produkcję koncernu — zapowiada Piotr Freyberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Filipiak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wrocław zamiast Francji, Japonii i USA