Wrocławskie MPWiK wyda 900 mln zł

Mirosław Konkel
opublikowano: 31-03-2010, 00:00

Troska o mieszkańców nie wyklucza rentowności — twierdzi zarząd wodociągowo-kanalizacyjnej firmy.

Komunalna spółka znalazła się w gronie Gazel Biznesu

Troska o mieszkańców nie wyklucza rentowności — twierdzi zarząd wodociągowo-kanalizacyjnej firmy.

Już dziesiąty rok "Puls Biznesu" wyróżnia najbardziej dynamiczne małe i średnie firmy tytułem "Gazela Biznesu". O tym, czy dana firma znajdzie się w tym gronie, decydują wyniki finansowe, a dokładnie to, czy w latach 2006-08 z roku na rok notowała przyrost sprzedaży. Szczególnie cieszy spełnienie tego warunku przez spółki komunalne, bo przecież ich głównym celem nie jest osiąganie zysków, ale zaspokajanie potrzeb lokalnej społeczności. Jak się jednak okazuje, można z dobrym skutkiem połączyć oba cele. Przykładem jest Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) we Wrocławiu. Od 2006 r. obroty spółki wzrosły o 109,7 proc. W rankingu Gazel z woj. dolnośląskiego dało jej to 311. miejsce wśród 334 wyróżnionych firm.

Unijna pomoc

— Nie jesteśmy nastawieni na maksymalizację zysku i nie tego oczekuje od nas właściciel — samorząd miejski. Z drugiej jednak strony, firma musi być rentowna, jeśli chce być wiarygodna dla banków oraz instytucji, które decydują o podziale funduszy unijnych — wyjaśnia Mirosław Wachulak, wiceprezes MPWiK.

W latach 2007-09 spółka przeznaczyła na inwestycje 347 mln zł, w latach 2010-14 planuje wydać 906 mln zł.

— Dostaliśmy 520 mln zł kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). W staraniach o pieniądze z EBI mieliśmy silnego sojusznika — włodarzy Wrocławia, którzy podpisali z bankiem umowę wsparcia — tłumaczy Mirosław Wachulak.

Największym wyzwaniem dla MPWiK jest rozpoczęta w czerwcu 2009 r. modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków Janówek. Wartość przedsięwzięcia to 50,3 mln EUR. Dofinansowanie z Funduszu Spójności sięga 62 proc., czyli 31,2 mln EUR.

— Powiększenie i unowocześnienie oczyszczalni — w połączeniu z innymi zadaniami realizowanymi w ramach programu poprawy gospodarki wodno-ściekowej — umożliwi stopniową likwidację naturalnej oczyszczalni ścieków, pochodzącej jeszcze z XIX w., i przejęcie całości ścieków z Wrocławia przez nowoczesny obiekt — mówi wiceprezes MPWiK.

Stabilny pracodawca

Komunalna spółka powiększa wartość, ale nie kosztem mieszkańców — stawki za wodę należą do najniższych w kraju.

— Choć na miejscowym rynku jesteśmy monopolistą, nie chcemy tej pozycji wykorzystywać. Pod względem ceny wody zajmujemy przedostatnie miejsce wśród 15 największych miast w Polsce —informuje Mirosław Wachulak.

Innym przejawem troski o lokalną społeczność jest nacisk na ekologię. Powstający przy fermentacji ścieków biogaz nie przedostaje się do atmosfery, lecz jest wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej, która napędza oczyszczalnię.

Zatrudniające prawie 800 osób MPWiK uchodzi za dobrego pracodawcę. Pracownicy cenią firmę za dobre warunki i stabilność zatrudnienia.

— Inne firmy mogą upaść, ale takie przedsiębiorstwo, jak nasze, musi istnieć z powodu usług, które wykonuje na rzecz miasta — twierdzi wiceprezes MPWiK.

Mirosław Konkel

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy