Wrzesień niespodzianek

PRZEMYSŁAW KWIECIEŃ
opublikowano: 18-10-2011, 00:00

CO MYŚLI RYNEK

PRZEMYSŁAW KWIECIEŃ

X-Trade Brokers DM

Odnotowana w ostatnich dwóch tygodniach poprawa nastrojów budowana była na nadziejach związanych z uspokojeniem sytuacji w Europie. Pomogły też dane z USA. O ile europejscy politycy mogą łatwo ten balon oczekiwań przekuć, o tyle w przypadku danych makroekonomicznych jest powód do zadowolenia.

Wrzesień w amerykańskiej gospodarce był sporą niewiadomą. Przypomnijmy, iż w sierpniu miało miejsce załamanie na rynkach akcji. Co prawda w USA nie wystąpiły oznaki kryzysu bankowego, jednak negatywne wydarzenia (szczególnie iż po części związane były z niesmaczną dyskusją w amerykańskim Kongresie oraz obniżką ratingu USA) mogły wpłynąć na zachowania konsumentów i przedsiębiorców.

Opublikowane dotychczas dane za wrzesień sugerują, iż tak się jednak nie stało. Wzrost zatrudnienia był szybszy niż w sierpniu, firmy nadal zwiększały aktywność, sprzedaż detaliczna wzrosła zaś najsilniej od lutego. Dane nie dezaktualizują scenariusza spowolnienia gospodarczego czy nawet płytkiej recesji. Oznaczają jednak, iż negatywny szok, jakim były sierpniowe wydarzenia na rynkach, pozostał jak na razie bez większego wpływu na amerykańską gospodarkę.

Na tę dobrą informację trzeba patrzeć z odpowiedniej perspektywy. Rynki akcji odnotowały ostatnio silne zwyżki. S&P 500 wzrósł z tegorocznych minimów (1068 pkt) powyżej maksimum z końca sierpnia (1229 pkt) i tylko w niewielkiej części ten wzrost jest usprawiedliwiony brakiem pogorszenia sytuacji makroekonomicznej, szczególnie iż dotyczy ona tylko USA, nie zaś Europy i Azji. Potencjał wzrostowy jest tym samym mocno ograniczony, a spowolnienie może ciążyć akcjom przez miesiące. Jednak dane zmniejszają ryzyko głębokiej recesji w USA, a tym samym ryzyko spadku notowań indeksu S&P 500 wyraźnie poniżej 1000 pkt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PRZEMYSŁAW KWIECIEŃ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy