Wrześniowa kumulacja odpływów

Tomasz Hońdo starszy analityk Quercus TFI
opublikowano: 17-10-2018, 16:22

Najnowsze dane IZFiA na temat nabyć i umorzeń w funduszach inwestycyjnych za wrzesień to okazja, by odświeżyć rozważania na ten temat.

W oczy rzuca się fakt, że wrzesień był już ósmym (!) miesiącem nieprzerwanych odpływów kapitału z funduszy akcyjnych.

 Miesięczne salda nabyć i umorzeń w polskich funduszach akcyjnych (mln zł)

A to i tak jeszcze "pół biedy", bo największe tsunami przeszło we wrześniu przez fundusze typu "absolute return" (absolutnej stopy zwrotu).

Miesięczne salda nabyć i umorzeń w funduszach absolute return (mln zł)

 

 Jeśli spojrzymy na bardziej długoterminowy kontekst, to okaże się, że wrześniowa fala odkupów w funduszach absolute return przyniosła kulminację trendu trwającego już od maja 2017 roku. W całym tym okresie wg naszych obliczeń z tej kategorii funduszy uciekło netto prawie 3,8 mld zł gotówki. Oznacza to, że "skasowana" została już znakomita większość napływów z okresu największej mody na tę grupę funduszy (2016-wiosna 2017). Nie ma jednocześnie wątpliwości, że to właśnie ucieczka kapitałów była jednym z głównych źródeł podaży akcji małych i średnich spółek na GPW.

 

W tzw. międzyczasie już od prawie trzech lat mamy jednocześnie niemal nieprzerwany exodus kapitałów z funduszy typowo akcyjnych. Od początku 2016 roku uciekło z nich netto już prawie 7 mld zł.

 

Można się zastanawiać zatem czy w świetle tych danych o wielomiliardowych odpływach źródło podaży akcji na GPW nie zacznie stopniowo "wysychać", choć z pewnością nie będzie to proces na zasadzie "z dnia na dzień"...

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Hońdo starszy analityk Quercus TFI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu