WSA uchylił decyzję ministra środowiska ws. obwodnicy Wasilkowa

PAP
opublikowano: 08-01-2008, 16:03

Decyzja ministra środowiska w sprawie obwodnicy Wasilkowa koło Białegostoku, mającej przebiegać przez chronione obszary Puszczy Knyszyńskiej, została w wtorek uchylona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Wyrok sądu dotyczył środowiskowych warunków zgody na budowę obwodnicy. O obwodnicę Wasilkowa - podobnie jak poprowadzoną przez dolinę Rospudy obwodnicę Augustowa - Polska toczy spór z Komisją Europejską. KE zarzuca naszemu krajowi, że realizując obie inwestycje, narusza unijne przepisy o ochronie środowiska.

Budowa obwodnicy Wasilkowa została wstrzymana, bo - podobnie jak w przypadku projektu budowy obwodnicy Augustowa przez Dolinę rzeki Rospudy - Komisja Europejska zarzuca inwestycji, że jest ona prowadzona z naruszeniem unijnego prawa o ochronie środowiska. Sprawa jest w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości.

Rozstrzygnięcie ministra środowiska, dotyczące obwodnicy Wasilkowa z listopada 2006 roku, podtrzymujące wcześniejszą decyzję wojewody podlaskiego, zaskarżyły do WSA organizacje ekologiczne.

Według ekologów przy planowaniu przebiegu drogi nie przeprowadzono dogłębniej analizy skutków inwestycji, ponadto nie wykazano ważnych względów społecznych, które miałyby przemawiać za budową na obszarach chronionych. Organizacje ekologiczne argumentowały również, iż inwestor nie rozpatrywał wariantów alternatywnych omijających sporne tereny.

Odnosząc się do tych zarzutów, reprezentujący przed WSA Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad Józef Staniaszek mówił, że nadrzędnym interesem społecznym uwzględniającym budowę obwodnicy jest "poprawa stanu bezpieczeństwa lokalnej społeczności", gdyż aktualnie ruch tranzytowy odbywa się przez Wasilków. Ponadto, jak dodał, obecna droga przebiega w pobliżu ujęć wody dla ludności.

"Nie ma możliwości ominięcia obszarów chronionych, bo droga musiałaby przebiegać w odległości 30 km od obecnego układu komunikacyjnego" - dodał Staniaszek.

WSA uzasadniając uchylenie decyzji ministra przyznał wprawdzie, iż za inwestycją przemawiają względy społeczne, jednak w zaskarżonej decyzji "nie ma mowy, by analizowano rozwiązania alternatywne" nie naruszające obszarów chronionych. "Argumentacja przedstawiona przed sądem nie wystarczy" - dodano w uzasadnieniu.

Wyrok nie jest prawomocny. Przedstawiciel GDDKiA zapowiedział, że decyzję o ewentualnym odwołaniu podejmie po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem sądu.

W listopadzie ubiegłego roku ministerstwo środowiska zmieniło rozporządzenie w sprawie granic obszarów chronionych Natura 2000, korygując niektóre z nich. Według drogowców, po zmianie, przez obszar chroniony miało przebiegać jedynie 2 km, a nie jak dotąd 5 km obwodnicy Wasilkowa.

W grudniu ubiegłego roku WSA uchylił również decyzję ministra środowiska w sprawie środowiskowych warunków zgody na budowę obwodnicy Augustowa przez dolinę Rospudy. Decyzje dotyczącą doliny Rospudy zaskarżyły organizacje ekologiczne i Rzecznik Praw Obywatelskich. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane