Wschód Polski musi najpierw zbudować infrastrukturę

AZA
opublikowano: 31-05-2011, 00:00

Gdzie najemcy magazynów płacą coraz więcej? Czy wschód Polski to dobre miejsce pod nowe magazyny?

Sonda: Deweloperzy i eksperci prognozują rozwój rynku magazynów

Gdzie najemcy magazynów płacą coraz więcej? Czy wschód Polski to dobre miejsce pod nowe magazyny?

Z tymi pytaniami zwróciliśmy się do deweloperów z branży logistycznej i do ekspertów. Większość jest zdania, że dobra sytuacja najemców na rynku magazynowym powoli się kończy. I na razie nie będzie dużych deweloperskich inwestycji na wschodzie, bo jest tam słaba infrastruktura.

Błażej Ciesielczak

dyrektor zarządzający Goodman Poland

Czynsze rosną głównie tam, gdzie jest najmniej dostępnych magazynów.

Nie uważam, żeby skończył się korzystny czas dla najemców. Nadal można znaleźć wiele magazynów z czynszem nawet 2 EUR za mkw.

Zapotrzebowanie na nowe projekty jest wciąż niewielkie. Dotyczy to zwłaszcza wschodniej Polski. Na razie nie mamy od klientów zapytań o ten region. Rozważymy tam inwestycje, jeżeli pojawi się zainteresowanie.

Robert Dobrzycki

partner zarządzający Panattoni na Europę Środkowo-Wschodnią

Wzrost czynszów następuje w regionach, w których jest niewiele dostępnych magazynów, czyli w okolicach Warszawy, na Śląsku, w Poznaniu i we Wrocławiu. Nie oznacza to jednak, że rynek najemcy się kończy. Moim zdaniem to pochopna opinia. Rynek wciąż jest korzystny dla najemcy, choć są wyjątki, chodzi m.in. o Gdańsk i Warszawę.

Sytuację na rynku wyznacza liczba magazynowych pustostanów. Jeżeli przewyższa 10 proc. wynajmowaną na danym terenie powierzchnę, to rynek jest korzystny dla klienta. Odwrotna sytuacja sprzyja deweloperom.

Jeżeli chodzi o nowe lokalizacje, to uważam, że wschodnia część Polski ma potencjał i w przyszłości będzie dobrym terenem do planowania inwestycji przemysłowych. Niestety, na razie nie jest tam najlepiej z infrastrukturą. Wyjątkiem jest Podkarpacie, a zwłaszcza Rzeszów. Miasto ma lotnisko i w pobliżu powstaje autostrada A4. Szybko rozwija się też Mielecka Specjalna Strefa Ekonomiczna Euro-Park. Widać to przy okazji realizowanej tam przez Panattoni Europe inwestycji dla Grupy Kapitałowej Zelmer. Gdy zaczęliśmy rozmawiać o inwestycji, wokół działki nie było żadnych budynków. Minęło kilkanaście miesięcy i większość okolicznych działek jest już zapełniona.

Bartosz Mierzwiak

ProLogis Polska

Rynek najemcy kurczy się w niektórych regionach. Czynsze zaczęły się stabilizować tam, gdzie jest niski współczynnik dostępnej powierzchni. Spadek liczby dostępnych magazynów w połączeniu z niewielką liczbą nowych inwestycji i rosnącym popytem spowoduje jeszcze w tym roku wzrost czynszów. Może to nastąpić na Dolnym i Górnym Śląsku, a także w rejonie Poznania. Prognozujemy, że niedługo rynek klienta zamieni się w rynek dewelopera.

Nowe inwestycje nie pojawią się we wschodnich regionach. Powodem jest m.in. małe zagęszczenie ludności i niski poziom industrializacji tych terenów. Nie zmienia to faktu, że mogą tam powstawać mniejsze centra dystrybucyjne o znaczeniu lokalnym i szyte na miarę obiekty dla firm działających w regionie.

Paweł Sapek

dyrektor ds. inwestycji na Środkową Europę, Segro

Pierwsze miesiące roku pokazały duże zainteresowanie obiektami magazynowymi na Górnym Śląsku. Mimo wysokiego wskaźnika powierzchni niewynajętych w tym regionie podpisaliśmy kilka nowych umów przedwstępnych. W tym roku zaczęliśmy też budowę kilku obiektów magazynowych i produkcyjnych na Śląsku i po raz pierwszy od dwóch lat zaczęliśmy budować spekulacyjnie. Sytuacja na rynku się normalizuje, czemu sprzyja aktywna, dostosowana do potrzeb działalność deweloperów i budowa obiektów zgodnych z wymaganiami najemców w wybranych przez nich miejscach. Analizujemy możliwości inwestycyjne na wschodzie kraju. Ale stan infrastruktury drogowej w tej części Polski przesuwa nasze plany na następne lata.

Tomasz Mika

dyrektor działu powierzchni magazynowych i przemysłowych w Polsce Jones Lang LaSalle

Rynek najemcy powoli przekształca się w rynek dewelopera. Tam, gdzie jest niewiele dostępnych magazynów, proces ten następuje szybciej. Najemcy, którzy liczą na korzystne warunki najmu, muszą się spieszyć, bo ich pozycja negocjacyjna z dnia na dzień jest słabsza. Obecnie deweloperzy koncentrują działania na sprawdzonych lokalizacjach i ostrożnie podchodzą do nowych rynków. Zainteresowanie wschodem Polski wiąże się tylko z projektami typu BTS, czyli wznoszonymi pod konkretnego klienta. Nie ma planów realizacji tam parków magazynowych podobnych do tych, jakie powstały na Górnym Śląsku czy w okolicach Warszawy. Wyjątkiem mogą być inicjatywy lokalnych inwestorów.

Rynkowe wieści: Czynsze dla najemców magazynów rosną — głównie tam, gdzie jest mało dostępnych obiektów. Ale niektórzy eksperci twierdzą, że czas najemców jeszcze się nie kończy. Raczej nie będzie dużych inwestycji magazynowych na wschodzie Polski, bo brakuje tam zainteresownych wynajmem klientów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AZA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu